3 C
Olsztyn
niedziela, 21 kwietnia, 2024
reklama

Kredyt gotówkowy – czym jest i kto może go zaciągnąć?

Materiał zewnętrznyKredyt gotówkowy - czym jest i kto może go zaciągnąć?

Pieniądze nie dają co prawda szczęścia, ale niewątpliwie pozwalają spełniać marzenia i cele. Często zdarza się, że nasz posiadany majątek nie pozwala na osiągnięcie celu, a wówczas z pomocą przychodzi pożyczka. Jeżeli nie chcesz pożyczać pieniędzy od rodziny czy znajomych, pozostaje Ci zaciągnięcie kredytu gotówkowego w banku. Czym jest taki kredyt i kto może go otrzymać?

reklama

Czym jest kredyt gotówkowy?

Ranking kredytow gotowkowych online, a także serwis Direct Money pokazują, że mimo trudnych czasów pandemii, banki wciąż prześcigają się w tworzeniu nowych ofert dla klientów zainteresowanych zaciągnięciem kredytu gotówkowego. Czym właściwie jest kredyt gotówkowy i do kogo jest skierowana jego oferta? Kredyt gotówkowy to, mówiąc najprościej, jeden z produktów  finansowych banku. Polega on na pożyczeniu od banku jakiejś sumy pieniędzy na określony czas i na określonych warunkach. Pieniądze z kredytu gotówkowego możesz wykorzystać tak, jak chcesz, a celu ich wykorzystania nie musisz w żaden sposób dokumentować.

Kto może otrzymać kredyt gotówkowy?

Kredyt gotówkowy może otrzymać osoba, która spełnia odpowiednie warunki. Brany pod uwagę jest m.in. miesięczny dochód, staż pracy, historia kredytowa czy posiadany majątek. Na podstawie tych informacji, bank wylicza tzw. zdolność kredytową, czyli mówiąc najprościej, bank określa, czy będziesz w stanie spłacał zobowiązanie. Teoretycznie, o kredyt gotówkowy może ubiegać się każdy, kto posiada stałą pracę i ma regularny dochód.

reklama

Jak zaciągnąć kredyt gotówkowy?

Aby zaciągnąć kredyt gotówkowy, najważniejsze jest sprawdzenie zdolności kredytowej. W tym celu możesz wykorzystać kalkulatory online bądź możesz skonsultować się z obsługą banku. Pamiętaj, że kalkulator online daje jedynie informację o szacowanej zdolności kredytowej. Do oszacowania zdolności potrzebna będzie informacja o średniej pensji z ostatnich trzech miesięcy, a także umowa, na podstawie której wykonujesz swoją pracę zawodową. Konieczne będzie także udzielenie informacji o miesięcznych kosztach utrzymania, a także informacja o liczbie osób na utrzymaniu. Bank zwróci uwagę na Twoje dotychczasowe zobowiązania kredytowe, a także na to, czy spłacasz je regularnie. Nie bez znaczenia pozostaje także posiadany przez Ciebie majątek oraz aktualna sytuacja życiowa.

Przed zaciągnięciem kredytu w konkretnym banku, warto porównać oferty różnych placówek. Służy temu ranking kredytów gotówkowych. Jeśli wybierzesz już właściwą ofertę, zastanów się, ile pieniędzy potrzebujesz i w jakim czasie będziesz w stanie spłacić swoje zobowiązanie. Następnie pozostaje jedynie wypełnienie wniosku kredytowego i oczekiwanie na ostateczną decyzję banku. Jeśli decyzja będzie pozytywna, musisz podpisać ostateczną umowę kredytową. Po jej podpisaniu, pożyczone pieniądze zostają przelane na Twoje konto.

O czym pamiętać, zaciągając kredyt gotówkowy?

Przede wszystkim pamiętaj, że im większy kredyt zaciągniesz, tym wyższe będą miesięczne raty. Weź to pod uwagę przy ustalaniu kwoty kredytu. Poza tym musisz pamiętać o tym, że jeżeli posiadasz inne zobowiązania finansowe, a ich kwota wraz z kwotą rat kredytu będzie wyższa niż połowa Twojej pensji, bank nie udzieli Ci pozytywnej decyzji kredytowej. Jeśli zamierzasz zaciągnięcie kredytu w przyszłości, zadbaj o swoją historię kredytową, a najłatwiej tego dokonać, spłacając wszystkie swoje zobowiązania bez zwłoki, na czas. Wówczas Twoja zdolność kredytowa, a co za tym idzie szansa na kredyt wzrasta. Kredyt gotówkowy jest zobowiązaniem, należy więc podejść do niego z rozwagą i zdrowym rozsądkiem.

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
Polecane
Ogłoszenia