5 C
Olsztyn
niedziela, 17 listopada, 2024
reklama

Kardynał Henryk Gulbinowicz pochowany w Olsztynie. Odbył się tajny pogrzeb

WiadomościKardynał Henryk Gulbinowicz pochowany w Olsztynie. Odbył się tajny pogrzeb

Dziś Radni Białegostoku odebrali honorowe obywatelstwo miasta zmarłemu niedawno kard. Henrykowi Gulbinowiczowi. Stosowną uchwałę przyjęli większością głosów na poniedziałkowej sesji. Uchwała jest konsekwencją decyzji dyscyplinarnych Stolicy Apostolskiej wobec duchownego.

Projekt uchwały złożył prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski. Za jej przyjęciem zagłosowało 20 radnych, nikt nie był przeciw, cztery osoby – radni PiS – wstrzymały się od głosu, czterej kolejni radni tego klubu nie głosowali.

Podczas piątkowej sesji Rady Miasta Wrocławia radni przejęli uchwałę ws. odebrania kard. Gulbinowiczowi tytułu honorowego obywatela miasta, który nadano mu w 1996 r. Za przyjęciem tej uchwały głosowało 28 radnych, przeciwko było trzech i trzech wstrzymało się od głosu.

Radni PiS wnieśli przed głosowaniem o skierowanie projektu uchwały do drugiego czytania. Argumentowali, że głosowanie nad uchwałą nie powinno odbywać się przed pogrzebem kardynała. „Wolelibyśmy też mieć nieco więcej wiedzy na temat argumentów związanych z decyzją Stolicy Apostolskiej” – powiedział przewodniczący klubu PiS Michał Kurczewski. Wniosek o skierowanie uchwały do drugiego czytania został odrzucony.

Były wieloletni metropolita wrocławski Henryk Gulbinowicz zmarł  we Wrocławiu. Miał 97 lat. Był honorowym obywatelem Białegostoku od 2000 r. Odbierając ten tytuł, świętował wówczas w mieście 50-lecie święceń kapłańskich. W 1970 r. został administratorem archidiecezji białostockiej, ale sześć lat później został przeniesiony do Wrocławia, gdzie został tamtejszym metropolitą.

Kardynał Gulbinowicz związany z Olsztynem 

Kardynał, przez ponad 10 lat aktywnie pracował w olsztyńskim Wyższym Seminarium Duchownym “Hosianum”, gdzie dorobił się nawet tytułu rektora. Duchowny pracował również w Sądzie Biskupim w Olsztynie, był członkiem Diecezjalnej Komisji Artystycznej oraz Diecezjalnej Rady Wydawniczej. Piątkowy (06.11) komunikat, przekazany przez Nuncjaturę Apostolską poinformował, że w trakcie śledztwa przeprowadzonego ws. Gulbinowicza, ustalono, że dopuścił się on czynów niemoralnych. Sankcje dyscyplinarne związane są z molestowaniem, czynami homoseksualnymi i współpracą z ówczesną Służbą Bezpieczeństwa.

Zastosowano wobec niego szereg kar, m.in zakaz uczestniczenia w spotkaniach publicznych, zakaz używania insygniów biskupich, karę finansową, a kwota z tej kary trafi na rzecz fundacji, która wspiera ofiary nadużyć seksualnych.

Wiele środowisk składa apelacje o odebranie tytułów czy orderów 96-letniemu kardynałowi. Zarząd Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu przeprowadza procedury mające na celu odebranie Gulbinowiczowi nadanego mu w 2001 roku Orderu Uśmiechu, a przedstawiciele Lewicy złożyli pismo w kwestii pozbawienia kardynała najwyższego orderu w Polsce, Orderu Orła Białego, który otrzymał w roku 2008. Prezydent miasta Białystok, Tadeusz Truskolaski, skontaktował się ze znanym maltańskim arcybiskupem, który zajmuje się skandalami seksualnymi w kościele, Charlesem Scicluną, którego poprosił o interwencję w sprawie Henryka Gulbinowicza i dwóch, innych polskich duchownych, Wojciecha Ziemby i Sławoja Leszka Głódzia.

Kardynał Henryk Gulbinowicz pochowany w Olsztynie 

Kard. Gulbinowicz zmarł w wieku 97 lat. W kościele pw. Najświętszego Imienia Jezus we Wrocławiu odbyła się msza żałobna w intencji duchownego. Zgodnie z wolą rodziny kardynała uroczystości pogrzebowe odbyły się poza archidiecezją wrocławską. „Na prośbę najbliższych zmarłego informacja o czasie i miejscu pochówku nie będzie podawana do wiadomości publicznej. Prosimy o uszanowanie tej decyzji” – podała wcześniej w komunikacie wrocławska kuria.

Nasi dziennikarze nieoficjalnie dowiedzieli się, że dziś na cmentarzu przy ul. Poprzecznej pochowano kardynała Gulbinowicza. Pochówek odbył się o godz. 10:00 w wielkiej tajemnicy. Nie wywieszono listy pogrzebowej przy bramie. Przyjechało na ceremonię tylko kilka osób. Na wieńcach nie ma nazwiska pochowanego. Urna został złożona w rodzinnym grobowcu Gulbinowiczów gdzie lezy m.in jego matka. Był to jedyny dziś pochówek na cmentarzu komunalnym.

pogrzeb henryk gulbinowicz
pogrzeb henryk gulbinowicz
pogrzeb henryk gulbinowicz
pogrzeb henryk gulbinowicz
pogrzeb henryk gulbinowicz
pogrzeb henryk gulbinowicz

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama

2 KOMENTARZY

2 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Regina
23 listopada 2020 20:02

Jakie życie, taka śmierć – nie dziwi nic

piotr
26 listopada 2020 13:19

wyjac ta urne i na smietnik ,niech ktos to ogarnie

Polecane