fbpx
20 C
Olsztyn
czwartek, 21 września, 2023
reklama
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Ocalić od zapomnienia

OlsztynOcalić od zapomnienia

To już XII kwesta podczas, której zbierane będą datki na renowację olsztyńskich cmentarzy. W ubiegłym roku udało się zgromadzić ponad 23 tys. zł. Liczymy, że i w tym roku olsztynianie otworzą serca i wykażą się hojnością, jak w ubiegłych latach – mówi Piotr Grzymowicz, prezydent Olsztyna.

reklama

Tę pokaźną kwotę zawdzięczamy udziałowi znanych olsztyńskich obywateli kultury, nauki, aktorów dziennikarzy i społeczników – dodaje dr Jan Chłosta ze Społecznego Komitetu Ratowania Dawnych Cmentarzy na Warmii i Mazurach. Zbiórkę funduszy wspierać będzie Urząd Miasta Olsztyna oraz harcerze z Hufca RODŁO.

Wszystkich zainteresowanych udziałem w kweście 1 listopada prosimy o kontakt z Biurem Dialogu Obywatelskiego pod. nr tel 89 522 28 21.

reklama

W granicach administracyjnych Olsztyna znajduje się 10 zabytkowych cmentarzy. Na tych, na których zachowały się kwatery nagrobne, od lat prowadzone są prace konserwatorskie umożliwiające trwałe zachowanie pamięci o dawnych mieszkańcach Olsztyna dla przyszłych pokoleń. Z budżetu Miasta na ten cel przeznaczono od 2005 r. 329 636,- zł. Pracom poddawane są pomniki nagrobne, kute lub odlewane krzyże a także ogrodzenia kwater nagrobnych. W sumie ze środków miasta udało się odrestaurować i zabezpieczyć ok. 170 nagrobków oraz 24 elementów metalowych. Od kilku lat pracom poddawane sa zespoły żeliwnych, kutych ogrodzeń kwater grobowych, które stanowią znakomity i niezwykle cenny przykład dawnego rzemiosła kowalskiego, reprezentując wysoki poziom artystyczny.

Forma i różnorodne motywy dekoracyjne mieszczą się w nurcie stylistycznym, obowiązującym pod koniec XIX i w 1. poł. XX w. Oprócz klasycznych motywów (esownice, ceownice) pojawia się także ciekawy detal modernistyczny i secesyjny (różne rodzaje wici roślinnych, kwiatów, skarabeusz, motywy geometryczne). Należy podkreślić fakt, że mimo powtarzalności repertuaru motywów i ornamentów każde z ogrodzeń posiada indywidualną kompozycję, co powoduje, że na całym cmentarzu nie znajdziemy dwóch jednakowych zabytków.

reklama

Katastrofalny stan zachowania tych zabytków wymaga podjęcia natychmiastowych działań mających na celu zabezpieczenie i utrwalenie zabytkowej substancji. Intensywny stopień skorodowania na całej powierzchni elementów żeliwnych, miejscami doprowadził już do nieodwracalnej destrukcji materiału, głównie w partiach detalu. Pilna realizacja prac konserwatorskich pozwoli na stworzenie warunków trwałego zachowania tak cennych dla miasta zabytków.

Ponadto corocznie w ramach kwesty społecznej udaje się zebrać dodatkową kwotę, która przeznaczona jest na ratowanie tych zabytków

Cmentarz parafialny przy ulicy Sielskiej – założony w związku z powstaniem dawnej wsi Dajtki w 1879 r., obecnie w granicach administracyjnych miasta, zamknięty w latach 60-tych XX w. Założony na rzucie równoległoboku z główna aleją prowadzącą do kaplicy cmentarnej. Wpisany do woj. warmińsko-mazurskiego pod nr A-3956 dnia 20 kwietnia 1988 r. Zachowane nagrobki kamienne, kute i odlewane krzyże, tablice nagrobne z czarnego szkła.

Cmentarz rzymsko-katolicki par. św. Józefa i par. NSPJ przy ul. Rataja – założony w 1904 r. powiększony w ;latach 20-tych XX w. w stronę dzisiejszej ulicy Jagiellońskiej. Zamknięty w latach 60-tych XX w. Wpisany do woj. warmińsko-mazurskiego pod nr A-3906 dnia 29 stycznia 1988 r.

Cmentarz rzymskokatolicki parafii św. Jakuba obecnie położony przy ul. Wojska Polskiego został założony w 1870 r. Cmentarz na planie wielokąta, podzielony alejami na nieregularne kwatery. Aleje obsadzono lipami i klonami. Zachowane nagrobki o znacznej wartości artystycznej, drewniane krzyże, kute ogrodzenia kwater nagrobnych, kute i odlewane krzyże. Wpisany do woj. warmińsko-mazurskiego pod nr A-3905 29 stycznia 1988 r.

Szczegółowe zestawienie wydatków z budżetu GO:

2005
Opracowano programy prac konserwatorskich wyposażenia zabytkowych cmentarzy – św. Józefa, św. Jakuba oraz cmentarza parafialnego na Dajtkach

2006
54 490 zł – prace konserwatorsko-remontowych nagrobków zlokalizowanych na cmentarzu św. Jakuba (31 nagrobków) oraz na cmentarzu św. Józefa (27 nagrobków)

2007
70 000 zł – prac konserwatorsko-remontowe nagrobków zlokalizowanych na cmentarzu św. Jakuba w Olsztynie (60 nagrobków)

2008
49 300 zł – wykonanie prac konserwatorsko-remontowe nagrobków zlokalizowanych na cmentarzu św. Jakuba w Olsztynie (30 nagrobków)
2009
30 768 zł – wykonanie prac konserwatorsko-remontowych wyposażenia na cmentarzu św. Jakuba (16 nagrobków)

2010
31 000 zł – prace konserwatorsko-remontowe przy nagrobkach i kutych krzyżach na cmentarzu św. Józefa (3 nagrobki, 4 krzyże)

2011
30 600 zł – prace konserwatorsko-remontowe przy ogrodzeniach kwater grobowych na cmentarzu św. Józefa (4 ogrodzenia) oraz przy żeliwnych krzyżach (7 krzyży)

2012
25 000 zł – prace konserwatorsko-restauratorskie przy ogrodzeniach kwater grobowych i nagrobkach wewnątrz tych ogrodzeń na cmentarzu św. Józefa (4 ogrodzenia)

2013
11 910 zł – prace konserwatorsko-restauratorskie przy ogrodzeniach kwater grobowych i nagrobkach wewnątrz tych ogrodzeń na cmentarzu św. Jakuba (2 ogrodzenia)

2014
26 568 zł – prace konserwatorsko-restauratorskie przy ogrodzeniach kwater grobowych i nagrobkach wewnątrz tych ogrodzeń na cmentarzu św. Jakuba (3 ogrodzenia)

red

reklama
reklama
reklama
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane
Ogłoszenia