fbpx

Poinformuj nas: alarm@tko.pl

czwartek, 4 marca, 2021

Poinformuj nas: alarm@tko.pl

Zmarł duchowny ks. Aleksander Szełomow były wieloletni proboszcz parafii w Olsztynie

Wiadomości Zmarł duchowny ks. Aleksander Szełomow były wieloletni proboszcz parafii w Olsztynie

W nocy z sobotę na niedzielę po długiej i ciężkiej chorobie w wieku 70 lat zmarł były wieloletni proboszcz parafii prawosławnej w Olsztynie i były dziekan Marynarki Wojennej Rzeczpospolitej Polskiej ks. mitrat komandor Aleksander Szełomow.

O śmierci duchownego poinformowała Kancelaria Prawosławnego Metropolity Warszawskiego i całej Polski w komunikacie zamieszczonym w niedzielę na oficjalnej stronie Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego.

Ks. Szełomow urodził 7 kwietnia 1949 r. w Szczecinie. W 1967 r. ukończył Prawosławne Seminarium Duchowne w Warszawie. 26 maja 1971 r. otrzymał chirotonię diakońską, a dzień później chirotonię kapłańską z rąk biskupa białostockiego i gdańskiego Nikanora.

W latach 1971–1982 był proboszczem parafii w Wojnowie i Mrągowie na Mazurach. W tym czasie obsługiwał również parafię w Orzyszu. W 1982 r. został mianowany proboszczem parafii w Olsztynie. W latach 1982–2006 był dziekanem Okręgu Olsztyńskiego Diecezji Białostocko–Gdańskiej. Funkcje te pełnił do przejścia na emeryturę w 2017 r.

W latach 1995–2009 był związany z Prawosławnym Ordynariatem Wojska Polskiego, gdzie sprawował funkcję dziekana Marynarki Wojennej, w stan spoczynku odszedł w stopniu komandora.

Za zasługi duszpasterskie dla Cerkwi był nagradzany m.in. mitrą w 1999 r. oraz Orderem św. Marii Magdaleny. W 2001 r. został odznaczony Krzyżem Kawalerskim, zaś w 2011 r. Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Za współpracę ze Związkiem Sybiraków wyróżniono go w 2008 r. medalem Pro Memoria.

Parafia Prawosławna p.w. Opieki Matki Bożej w Olsztynie podała na swojej stronie internetowej, że w poniedziałek o godz. 16 zostanie odprawiona panichida, a ceremonię pogrzebową zaplanowano na wtorek o godz. 10.

<a href=”https://commons.wikimedia.org/wiki/File:A.Szelomow.jpg#/media/Plik:A.Szelomow.jpg”><img src=”https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/8/8a/A.Szelomow.jpg” alt=”Ilustracja” /></a>
By anonymous employee of Laboratorium Fotograficznym FORMAT, ul. 1-go Maja 14, 10-118 Olsztyn, Poland. – Sent to OTRS, <a title=”Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0″ href=”https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0″>CC BY-SA 3.0</a>, <a href=”https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=23676232″>Link</a>

Przeczytaj także:

Jak oceniasz?
ŹródłoPAP
Subskrybuj
Powiadom o
guest


Każdy obywatel RP ma prawo do wyrażania swojej opinii w granicach określonych przez prawo – niedopuszczalne więc jest znieważanie, pomawianie, nawoływanie do popełnienia przestępstwa czy ogólnie rzecz określając „hejtowanie”. Publikując opinię wyrażasz zgodę na  regulamin serwisu. Redakcja TKO nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Administratorem Twoich danych osobowych jest WAMA Media Group sp. z o.o. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.


0 Komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze

Warte uwagi

Warte uwagi

Przeczytaj także:

0
Jaka jest twoja opinia na ten temat? x
()
x