fbpx

Poinformuj nas: alarm@tko.pl

poniedziałek, 1 marca, 2021

Poinformuj nas: alarm@tko.pl

Kardynał związany z Olsztynem ukarany przez Watykan za molestowanie

Wiadomości Kardynał związany z Olsztynem ukarany przez Watykan za molestowanie

Kard. Henryk Gulbinowicz, odznaczony m.in. Orderem Orła Białego i Orderem Uśmiechu, został ukarany dyscyplinarnie za molestowanie.

96-letni kardynał, przez ponad 10 lat aktywnie pracował w olsztyńskim Wyższym Seminarium Duchownym „Hosianum”, gdzie dorobił się nawet tytułu rektora. Duchowny pracował również w Sądzie Biskupim w Olsztynie, był członkiem Diecezjalnej Komisji Artystycznej oraz Diecezjalnej Rady Wydawniczej. Piątkowy (06.11) komunikat, przekazany przez Nuncjaturę Apostolską poinformował, że w trakcie śledztwa przeprowadzonego ws. Henryk Gulbinowicz, ustalono, że dopuścił się on czynów niemoralnych. Sankcje dyscyplinarne związane są z molestowaniem, czynami homoseksualnymi i współpracą z ówczesną Służbą Bezpieczeństwa.

Zastosowano wobec niego szereg kar, m.in zakaz uczestniczenia w spotkaniach publicznych, zakaz używania insygniów biskupich, karę finansową, a kwota z tej kary trafi na rzecz fundacji, która wspiera ofiary nadużyć seksualnych.

Wiele środowisk składa apelacje o odebranie tytułów czy orderów 96-letniemu kardynałowi. Zarząd Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu przeprowadza procedury mające na celu odebranie Gulbinowiczowi nadanego mu w 2001 roku Orderu Uśmiechu, a przedstawiciele Lewicy złożyli pismo w kwestii pozbawienia kardynała najwyższego orderu w Polsce, Orderu Orła Białego, który otrzymał w roku 2008. Prezydent miasta Białystok, Tadeusz Truskolaski, skontaktował się ze znanym maltańskim arcybiskupem, który zajmuje się skandalami seksualnymi w kościele, Charlesem Scicluną, którego poprosił o interwencję w sprawie Henryka Gulbinowicza i dwóch, innych polskich duchownych, Wojciecha Ziemby i Sławoja Leszka Głódzia.

Więcej: Kardynał Henryk Gulbinowicz pochowany w Olsztynie. Odbył się tajny pogrzeb

Przeczytaj także:

Jak oceniasz?

3 KOMENTARZE

Subskrybuj
Powiadom o
guest


Każdy obywatel RP ma prawo do wyrażania swojej opinii w granicach określonych przez prawo – niedopuszczalne więc jest znieważanie, pomawianie, nawoływanie do popełnienia przestępstwa czy ogólnie rzecz określając „hejtowanie”. Publikując opinię wyrażasz zgodę na  regulamin serwisu. Redakcja TKO nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Administratorem Twoich danych osobowych jest WAMA Media Group sp. z o.o. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.


3 Komentarzy
Najnowsze
Najstarszy Najczęściej głosowano
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze

Warte uwagi

Warte uwagi

Przeczytaj także:

3
0
Jaka jest twoja opinia na ten temat? x
()
x