27 C
Olsztyn
środa, 17 lipca, 2024
reklama

Dziki znikają z Olsztyna

WiadomościDziki znikają z Olsztyna

Problem, który trapił mieszkańców od lat, zdaje się zanikać. Potwierdza to liczba zgłoszeń, które trafiają do straży miejskiej.

reklama

Coraz mniej zgłoszeń ws. dzików na terenie miasta otrzymuje straż miejska:

“We wrześniu mieliśmy 98 takich zgłoszeń, w październiku – 77, a w listopadzie – do tej pory – tylko 12” – powiedział w rozmowie z Radiem Olsztyn, Kamil Sułkowski z olsztyńskiej Straży Miejskiej.

reklama

Na początku tego roku, liczba zgłoszeń powiązanych z dzikami potrafiła dochodzić nawet do 400. Duży wpływ na zmniejszenie się populacji dzików w mieście ma na pewno odławianie oraz śmiertelna dla nich choroba ASF. Pisaliśmy o tym m.in. tutaj: Odławiania dzików w Olsztynie ciąg dalszy. Jest decyzja o „utylizacji” kolejnych 100.

Około połowa szacowanej populacji dzików została odłowiona, część umarła z powodu ASF, a kilkanaście zginęło w wypadkach samochodowych. Wszystkie te czynniki przyczyniły się do powolnego zanikania dzików z naszego miasta.

Te spekulacje potwierdził Dariusz Malewski z Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Olsztynie w rozmowie z Radiem Olsztyn:

reklama

“Jeśli chodzi o miasto Olsztyn, w ciągu ostatnich dwóch miesięcy zauważyliśmy znaczny spadek liczby dzików. Jeśli natomiast chodzi o powiat olsztyński, to ta liczba również się zmniejszyła, aczkolwiek jest ich wciąż sporo. Są znajdowane na terenie zachodnich gmin powiatu olsztyńskiego, czyli gmin Gietrzwałd i Olsztynek. Ta fala dzików przesunęła się z północnego wschodu naszego powiatu na południowy zachód, a z miasta dziki po prostu się wyniosły, odnotowywane są pojedyncze sztuki”

 

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama

4 KOMENTARZY

4 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Gosia
21 listopada 2020 10:52

Liczba zgłoszeń dzików niszczących Miasto zmalała, bo… po jaką cholerę ludzie maja dzwonić. Straż miejska i tam nie reaguje a Miasto nie naprawia szkód.

Dorota
20 listopada 2020 19:02

Szkoda, że nie mogę dołączyć zdjęcia jak wczoraj i dzisiaj spacerują po garażach na Kościuszki, a w poprzedni weekend w Parku Centralnym 😊.

Polecane