fbpx

Poinformuj nas: ALARM@tko.pl

reklama
czwartek, 20 Czerwiec, 2019
21 C
Olsztyn

Poinformuj nas: [email protected]

reklama

Jubileusz 50 lat posługi biskupiej Juliana Wojtkowskiego

Strona główna Wiadomości Jubileusz 50 lat posługi biskupiej Juliana Wojtkowskiego
reklama

Biskup senior archidiecezji warmińskiej prof. Julian Wojtkowski obchodzi jubileusz 50-lecia posługi biskupiej. Mimo zaawansowanego wieku bp Wojtkowski jest aktywny fizycznie i pracuje naukowo. Jest jednym z najbardziej szanowanych warmińskich kapłanów.

Urodzony w 1927 roku w Poznaniu Julian Wojtkowski święcenia kapłańskie otrzymał w 1950 roku. Trzy lata później obronił doktorat z teologii dogmatycznej na KUL, a w 1968 roku habilitował się na Papieskim Fakultecie Teologicznym w Krakowie. Sakrę biskupią otrzymał w 1969 roku. Pracę w kurii łączył z praca naukową, był profesorem nadzwyczajnym Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie, zaś w 1997 r. został profesorem zwyczajnym. Wypromował wielu magistrów i doktorów teologii. Jubileusz 50-lecia posługi biskupiej zostanie uczczony w środę mszą świętą odprawioną w kościele seminaryjnym w Olsztynie.

reklama

Znający biegle łacinę bp Wojtkowski badał, tłumaczył i opisywał starodruki zgromadzone m.in. w warmińskich seminaryjnych bibliotekach. Główne dziedziny badań bpa Wojtkowskiego to historia dogmatów maryjnych w Polsce średniowiecznej, glosy oraz drobne teksty polskie w inkunabułach Wielkopolski i historia diecezji warmińskiej.

Bp Wojtkowski słynie ze skromności i ogromnej życzliwości do ludzi. Często pieszo przemierza ulice Olsztyna, wybiera się też (nawet samotnie) na piesze pielgrzymki do odległego o 25 km od Olsztyna Gietrzwałdu. Jego ogromna wiedza i doskonała pamięć sprawiają, że homilii bpa Wojtkowskiego wierni słuchają w ogromnym skupieniu, zdarza się nawet, że jest nagradzany za nie oklaskami. Cieszy się powszechnym szacunkiem i uznaniem zarówno wśród duchowieństwa warmińskiego, jak i wiernych.

Bp Julian Wojtkowski jest laureatem wielu lokalnych nagród i tytułów, m.in honorowym obywatelem Lidzbarka Warmińskiego, w 2017 roku otrzymał od prezydenta Olsztyna statuetkę św. Jakuba za szczególne zasługi dla miasta.

reklama
ŹródłoPAP
reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Co? Gdzie? Kiedy?

czerwiec, 2019

20CZE(CZE 20)17:00Babski Świat w Beretta PUBBeretta Pub, Kołłątaja 22

20CZE18:00Warsztaty „Lampiony na letnie wieczory”Fabryka Pozytywnej Energii, Jagiellończyka 10/1L

20CZE20:0010. Przegląd Nowego Kina Francuskiego w OlsztynieKino Studyjne Awangarda 2, pl. Jana Pawła II 2/3

20CZE20:00Stand- up Warmia / Tomek Kołecki & Jasiek BorkowskiNowy AnderGrant, ul.Kołobrzeska 32

21CZE08:00Kurs dronowy UAVO VLOS w OlsztynieCamFLY, ul. Władysława Trylińskiego 14

21CZE15:00FEST MUZA 2019MOK Olsztyn, Dąbrowszczaków 3

21CZE(CZE 21)16:15LAMPA - I Warmiński Przegląd ImproKloszart, ul. Kurta Obitza 1

21CZE(CZE 21)17:00Pajama Party | OlsztynMasoneria, Kołłątaja 20

21CZE(CZE 21)18:00Dubowa (W)armia w natarciu!Skolity Jezioro, Jezioro Skolickie; Skolity

21CZE20:00Sierść w Galerii DOBRO / 21.06Galeria DOBRO, Stare Miasto 24/25

reklama

Warte uwagi

Nadchodzi Night Power Energia 2019 

Uwielbiana przez wszystkich fanów sportów motorowych, wyjątkowa, bo rozgrywana na dachu Galerii Warmińskiej, jedyna i niepowtarzalna impreza Night Power powraca! Tegoroczna edycja już 22...

Praca na wakacje – kierunek: Holandia

Sposobów na spędzenie wakacyjnego czasu jest mnóstwo - możemy oddać się słodkiemu lenistwu lub aktywnie wypoczywać podróżując. Wiele osób uczących się decyduje się jednak...

Olsztyn: poszukiwana opiekunka osób starszych

Jak naprawdę wygląda praca opiekuna osób starszych i z czym musi się on mierzyć? Na podstawie doświadczeń osób pracujących w zawodzie, przedstawiamy najważniejsze wyzwania,...

RABATOL.PL

X