fbpx
8 C
Olsztyn
niedziela, 16 maja, 2021
reklama

Kontrole Straży Granicznej ws. nielegalnie podejmowanej pracy przez cudzoziemców

reklama

Funkcjonariusze z Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej od początku roku do końca września br. przeprowadzili 151 kontroli legalności zatrudnienia cudzoziemców. Czynnościami objęto 4 245 obcokrajowców i stwierdzono, że 1 025 osobom powierzono pracę nielegalnie.

W większości, bo około 90%, byli to obywatele Ukrainy, którzy pracowali niezgodnie z przepisami. Wśród obcokrajowców, którym powierzono nielegalne wykonywanie pracy znaleźli się również obywatele takich państw jak: Białoruś, Gruzja, Mołdawia, Bangladesz, Indie, Azerbejdżan, Mongolia, Nepal, Uzbekistan, Indonezja.

Firmy, które miały swoje siedziby poza województwem warmińsko-mazurskim kierowały cudzoziemców do pracy w powiecie kętrzyńskim, działdowskim, iławskim, nidzickim, oleckim. Obcokrajowcy pracowali niezgodnie z przepisami: w zakładach produkcyjnych, przemysłowych, na budowie oraz gastronomii.

reklama

Od początku roku funkcjonariusze Straży Granicznej skierowali do sądów 104 wnioski o ukaranie pracodawców oraz nałożyli 86 mandatów karnych na kwotę 23 600 zł. Sądy wymierzyły kontrolowanym wcześniej przedsiębiorcom grzywny na łączną kwotę blisko 200 tys. zł.

Największe uchybienia w ostatnim czasie, (zakończona kontrola 30 września) stwierdzili funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Barcianach. Okazało się, że firma z siedzibą w Łodzi delegowała niezgodnie z przepisami 245 obywateli Ukrainy, 4 Azerbejdżanu i 3 Gruzji do pracy w zakładzie produkcyjnym na terenie powiatu kętrzyńskiego. Agencja pośrednicząca w zatrudnianiu nie wskazała miejsca docelowego pracy cudzoziemców. Ponadto niektórzy z nich pracowali za niższe wynagrodzenie, niż było to określone w zezwoleniu, czy oświadczeniu.

Źródło: SG

reklama

Najnowsze wiadomości

Polecane

reklama
Subskrybuj
Powiadom o
guest


Każdy obywatel RP ma prawo do wyrażania swojej opinii w granicach określonych przez prawo – niedopuszczalne więc jest znieważanie, pomawianie, nawoływanie do popełnienia przestępstwa czy ogólnie rzecz określając „hejtowanie”. Publikując opinię wyrażasz zgodę na  regulamin serwisu. Redakcja TKO nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Administratorem Twoich danych osobowych jest WAMA Media Group sp. z o.o. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.


0 Komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze