W tym sezonie wakacyjnym służby sanitarne w woj. warmińsko-mazurskim stwierdzają dużo mniej uchybień na koloniach i obozach, niż w latach poprzednich. „Z jednej strony z powodu pandemii organizatorzy bardziej się przykładają, z drugiej strony my nie jesteśmy w stanie przeprowadzać takiej ilości kontroli, jak przed pandemią” – przyznał wojewódzki inspektor sanitarny.
W tym roku pracownicy służb sanitarnych wystawili zaledwie kilka mandatów za niewłaściwy stan sanitarny na koloniach i obozach.
Na 35 kontroli prowadzonych w pierwszym tygodniu sierpnia na 190 funkcjonujących turnusach, tylko w jednym przypadku pracownicy sanepidu stwierdzili niewłaściwy stan sanitarny i nieprawidłowości w funkcjonującej stołówce. Było to na obozie pod namiotami w powiecie szczycieńskim, na którym wypoczywało 18 dzieci.
Na obozie tym nie było stałej infrastruktury komunalnej. Inspektorzy sanepidu stwierdzili, że w namiocie służącym za umywalnię nie było podestów, nie wydzielonego kącika higieny intymnej, a do mycia służyły tylko 3 miski. W namiotach mieszkalnych nie zapewniono zalecanej powierzchni 4 m kw. na każdego uczestnika obozu, niewłaściwe postępowano także z nieczystościami płynnymi (brak dołów chłonnych).
Na tym samym obozie pod namiotami pracownicy sanepidu stwierdzili także nieprawidłowości z zakresu bezpieczeństwa żywności i żywienia, m.in. brak było miejsca, w którym w należyty sposób można było myć naczynia, a jedzenie przechowywano w niewłaściwych warunkach. „Na osobę odpowiedzialną nałożono mandat karny 300 zł. To tylko jeden przypadek nieprawidłowości na 16 skontrolowanych stołówek na początku sierpnia” – podał w komunikacie warmińsko-mazurski sanepid.
„Z jednej strony z powodu pandemii wielu organizatorów obozów i kolonii bardziej niż w poprzednich latach przykłada się do kwestii sanitarnych. Z drugiej strony służby sanitarne są w tym roku skupione na pandemii, nasi pracownicy mają w związku z COVID-19 mnóstwo pracy dlatego w mniejszym stopniu kontrolujemy miejsca wypoczynku. Nasze możliwości kadrowe są ograniczone, mamy nadzieję, że w tym specyficznym i trudnym czasie każdy organizator ale i uczestnik zorganizowanego wypoczynku będzie poważnie podchodził do kwestii sanitarnych” – powiedział wojewódzki inspektor sanitarny w Olsztynie Janusz Dzisko.