6 C
Olsztyn
sobota, 25 marca, 2023
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Straż miejska nie prowadzi nasilonych kontroli w związku z epidemią

WiadomościStraż miejska nie prowadzi nasilonych kontroli w związku z epidemią

Straż Miejska w Olsztynie nie odnotowała w ostatnim czasie zwiększonej liczby zgłoszeń o nieprzestrzeganiu przez mieszkańców obowiązku noszenia maseczek czy zachowania dystansu w związku z zagrożeniem Covid-19. Nie ma nasilonych kontroli, a interwencje strażników kończyły się pouczeniami.

reklama

Jak poinformował rzecznik Straży Miejskiej w Olsztynie Kamil Sułkowski, strażnicy od kwietnia podjęli w sumie około 200 interwencji w sprawach przestrzegania zasad bezpieczeństwa w związku z epidemią koronawirusa. Zaznaczył, że najwięcej było ich na początku epidemii, gdy obowiązywały bardziej rygorystyczne obostrzenia. Teraz odnotowywane są pojedyncze zgłoszenia.

Według niego zgłoszenia dotyczą nieprzestrzegania nakazu zasłaniania ust i nosa w zamkniętej przestrzeni publicznej czy zachowania bezpiecznego dystansu, głównie przez klientów sklepów.

reklama

„Jakiś czas temu mieliśmy np. sygnał z Zatorzanki, że klienci nie noszą maseczek. Faktycznie, strażnicy zastali dwie czy trzy takie osoby. Skończyło się na rozmowie pouczającej” – powiedział.

Jak mówił, kontrole są podejmowane po zgłoszeniach od mieszkańców, ale strażnicy prowadzą je również doraźnie w ramach codziennych patroli albo np. gdy przemieszczają się w rejony służbowe komunikacją miejską.

reklama

Interwencje olsztyńskiej straży kończyły się zazwyczaj pouczeniem i zwróceniem uwagi na konieczność respektowania wymogów sanitarnych. „Trzeba się jednak liczyć, że strażnicy mogą podjąć decyzję o nałożeniu mandatów karnych w wysokości do 500 zł” – powiedział rzecznik.

Sułkowski przekazał też, że na razie w Olsztynie nie są planowane zakrojone na szerszą skalę działania Straży Miejskiej związane z kontrolami stosowania się do zasad bezpieczeństwa sanitarnego. Zastrzegł jednak, że nawet w najbliższej przyszłości może się to zmienić, bo sytuacja związana z Covid-19 jest dynamiczna.

Dotychczas na Warmii i Mazurach – jak wynika z danych służb wojewody – odnotowano w sumie 414 zakażeń; dwie spośród tych osób zmarły, a 282 wyzdrowiały.

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama

2 KOMENTARZY

2 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
...
7 sierpnia 2020 14:45

Jak nie pracują to powinno ich się zlikwidować a nie publiczne pieniądze wydawać na coś co nie działa.

Monika
7 sierpnia 2020 14:03

To bardzo źle, że strażników nie widać np. w Galerii Aura. Byłam tam kilka dni temu i widziałam kilkanaście osób bez masek (lub w maskach pod brodą). Przyrost zachorowań w Polsce jest ogromny, nie rozumiem braku działań prewencyjnych ze strony Straży. Nie widziałam strażników nigdzie. Ani wśród tłumu turystów na Plaży Miejskiej ( gdzie w jednej z restauracji obsługują bez maseczek), ani w żadnym dużym centrum handlowym. Myślę, że komendant powinien się tym zająć. W takim centrum powinien być patrol, który stale monitoruje obowiązek zasłaniania nosa i ust przez klientów.

Popularne
Ogłoszenia