fbpx
reklama

Poinformuj nas: alarm@tko.pl

środa, 30 września, 2020

Poinformuj nas: [email protected]

reklama

Warte uwagi

Nowa linia tramwajowa także na ul. Wilczyńskiego?

Wiadomości Nowa linia tramwajowa także na ul. Wilczyńskiego?

Mieszkańcy Olsztyna ze zniecierpliwieniem wypatrują nowej linii tramwajowej. Na ten moment miasto przygotowuje się do wyboru ostatecznego wykonawcy projektu.

W zeszłym tygodniu urząd miasta rozpoczął rozpatrywanie nadesłanych ofert w przetargu na budowę linii tramwajowej. Nowe połączenie ma skomunikować Pieczewo z Dworcem Głównym PKP i Śródmieściem Olsztyna. Prezydent miasta, Piotr Grzymowicz, zapewnia, że inwestycja jest bezpieczna:

„Teraz przed nami kolejny etap, czyli sprawdzenie, przeanalizowanie i ostateczny wybór wykonawcy. Ważne, że jest z kogo wybierać, co pozwala na optymistyczne stwierdzenie, że budowa II nitki tramwajowej nie powinna być zagrożona”

Około 479 mln miało zostać przeznaczone na tę inwestycję. Jednak wszystkie 7 otrzymanych ofert na przetarg, jest niższych. Najtańsza jest prawie o 100 mln mniejsza. Niektórzy mieszkańcy otwarcie mówią o dużym sukcesie miasta i możliwości zainwestowania zaoszczędzonych pieniędzy w infrastrukturę czy sport. Niestety, nie jest to tak optymistyczny scenariusz, jak mógłby się wydawać. Kwota, za którą ma powstać nowy projekt, jest dofinansowaniem unijnym, przeznaczonym na rozwój komunikacyjny miasta. Z tego powodów prawdopodobnie nie będzie można przeznaczyć tych pieniędzy na inny cel.

„Na początek będziemy prosili oferentów o wyjaśnienia dotyczące zaproponowanej kwoty. Poza tym pamiętajmy, że już w trakcie realizacji projektu często okazuje się, że trzeba wykonać dodatkowe prace, których wcześniej nie można było przewidzieć” – podsumował Piotr Grzymowicz

Pojawiają się głosy sugerujące wybudowanie nowego torowiska, które prowadziłoby przez ul. Wilczyńskiego od ul. Płoskiego do Krasickiego. Takie rozwiązanie pozwoliłoby zwiększyć liczbę mieszkańców miasta, podróżujących komunikacją miejską. Warto podkreślić, że miasto dysponuje już gotowymi projektami potencjalnego wykorzystania zapasu gotówki na dalszą rozbudowę linii tramwajowych, jednak nie wiadomo czy wystarczy na nie środków.

Powstanie nowej linii tramwajowej będzie oznaczało wyraźnie zmiany w ruchu drogowym w Olsztynie. Według zakładanego planu rozbudowy, wyłączona z użytku drogowego ma zostać m.in. ul. 11 Listopada:

„Podstawowym założeniem związanym z zagospodarowaniem tego terenu w ramach projektu „Rozbudowa linii tramwajowej w Olsztynie”, jest wydłużenie toru tramwajowego i przeniesienie obecnej krańcówki „Wysoka Brama” na pl. Jedności Słowiańskiej. Natomiast ul. 11 Listopada według założeń na odcinku od skrzyżowania z ul. Wyzwolenia do pl. Jedności Słowiańskiej będzie dostępna tylko dla służb miejskich, komunikacji miejskiej, taksówek, rowerów oraz dla zaopatrzenia w określonych godzinach”
– dodał prezydent.

Nowa linia tramwajowa także na ul. Wilczyńskiego?
Źródło: Urząd Miasta Olsztyn

 

Przeczytaj także:

Podziel się opinią

5 KOMENTARZE

 1. Znowu rozwalą całe miasto dla jakiejś chorej potrzeby Grzymowicza budowy tramwajów. Te tramwaje są tak potrzebne jak śnieg w lipcu.

  1
  1
 2. A co z przedłużeniem Wilczyńskiego do Warszawskiej?
  To jest pilne, czeka od lat, i rozładowałoby ruch. Przy budowaniu II linii tramwajowej aż się prosi aby była.
  Kiedy była otwarta droga z Maczka do Kalinowskiego, widać było ile osób jej potrzebuje.

  5
  1
 3. Oczywiście, wszyscy z niecierpliwością czekają na kolejny, kilkuletni paraliż komunikacyjny miasta.
  Dojdą nowe linie, które również staną w momencie awarii w losowym miejscu, któregokolwiek z tramwajów.

  7
  3

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Każdy obywatel RP ma prawo do wyrażania swojego zdania w granicach określonych przez prawo – niedopuszczalne więc jest znieważanie, pomawianie, nawoływanie do popełnienia przestępstwa czy ogólnie rzecz określając „hejtowanie”. Publikując komentarz wyrażasz zgodę na regulamin serwisu. 

Warte uwagi

Największy klub w Olsztynie ma niezwykłą ofertę: pijesz bez limitu

"Hookah club" w Olsztynie wystartował z nową, ekstremalnie opłacalną ofertą. "3 dni ucztowania" bez limitów. Jedyny taki Shisha Club w Olsztynie, a może i w...

Aktualny Mistrz Świata we fryzjerstwie zaprasza do swojego nowego salonu

Multimedalista fryzjerskich mistrzostw Polski, Europy i Świata zaprasza do swojego salonu fryzjerskiego, w którym zwykła fryzura urasta do rangi dzieła sztuki. Sukcesy Jacka Chamery wzięły...

Piątka na piątkę, czyli nowa dieta pudełkowa w Olsztynie

Proste zasady i wyjątkowo atrakcyjne ceny. A przede wszystkim: smaczne i zdrowe posiłki. Od początku tygodnia w Olsztynie i kilkunastu innych miejscowościach w regionie...

Przeczytaj także: