fbpx
22 C
Olsztyn
środa, 16 czerwca, 2021
reklama

Moskwa boi się przekopu. Budowa kanału na Mierzei Wiślanej zagrożeniem dla Rosji?

reklama
Wyślij przez
0

Jeden z największych projektów inwestycyjnych ostatnich lat – przekop Mierzei Wiślanej – który ma połączyć Zalew Wiślany i Kanał Elbląski z Morzem Bałtyckim, jest postrzegany przez rosyjskich ekspertów jako zagrożenie.

Amerykański ośrodek analityczny przekazał niepokojące wieści, związane z budową kanału. Poruszyli oni wypowiedź rosyjskiego eksperta ds. bezpieczeństwa Fiodora Kołoskowa, który na łamach portalu „Rytm Eurazji”, opisał ten projekt jako próbę stworzenia potencjalnego zagrożenia militarnego dla obwodu kaliningradzkiego. Za pomocą nowego kanału, wojska NATO mogłyby uzyskać dostęp do wód terytorialnych z pominięciem terytorium Rosji. Uważa, że to problem „polskiej paranoi” w stosunku do ich kraju.

Zdaniem Kołoskowa, cały przekop Mierzei Wiślanej, który ma zostać ukończony do 2022 roku, można powstrzymać z pomocą ekologów i opozycji w Polsce. Autor wypowiedzi podkreśla rolę polskiego rządu w dokończeniu tej inwestycji:

reklama

„Moskwa nadal ma nadzieję, że zabije projekt, mobilizując opozycję wśród ekologów w Polsce i Europie oraz wspierając opozycję wobec polskiego rządu, który pozostaje całkowicie zaangażowany w budowę kanału. Jednak wielu jego przeciwników twierdzi, że projekt jest zbyt drogi i zaszkodzi obszarowi kurortowemu bez przynoszenia korzyści ekonomicznych północno-wschodniej Polsce”.

Zdaniem Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, Marka Gróbarczyka, Rosjanom nie chodzi o ekologię, a interesy:

„Myślę, że Rosjanie nie odpuszczą do końca tej inwestycji, bo tu idzie o konkurencję. Ten obszar Polski szczególnie konkuruje z Obwodem Kaliningradzkim. Tutaj naprawdę nie idzie o żadną ekologię, tylko o przyszłość, drogi rozwojowe”.

Minister przestrzegł również, że potencjalne próby powstrzymania budowy przez ekologów, mogą być sprawką rosyjskich wpływów. Polskie władze nie zaprzeczyły głosom o militarnym znaczeniu budowy kanału.

Kanał ma powstać do 2022 roku i mierzyć 1,1 km długości i 20 m szerokości. Szacowany koszt inwestycji wyniesie około 2 mld zł.

 

 

 

 


ZAPISZ SIĘ DO NASZEGO NEWSLETTERA!

Wysyłamy tylko ważne tematy dotyczące życia mieszkańców

Wyślij przez
0
reklama
źródłojamestown.org

Najnowsze wiadomości

Polecane

reklama

4 KOMENTARZE

Subskrybuj
Powiadom o
guest


Każdy obywatel RP ma prawo do wyrażania swojej opinii w granicach określonych przez prawo – niedopuszczalne więc jest znieważanie, pomawianie, nawoływanie do popełnienia przestępstwa czy ogólnie rzecz określając „hejtowanie”. Publikując opinię wyrażasz zgodę na  regulamin serwisu. Redakcja TKO nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Administratorem Twoich danych osobowych jest WAMA Media Group sp. z o.o. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.


4 Komentarzy
Najnowsze
Najstarszy Najczęściej głosowano
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze