fbpx
reklama

Poinformuj nas: alarm@tko.pl

środa, 12 sierpnia, 2020

Poinformuj nas: [email protected]

reklama

Warte uwagi

Moskwa boi się przekopu. Budowa kanału na Mierzei Wiślanej zagrożeniem dla Rosji?

Jeden z największych projektów inwestycyjnych ostatnich lat – przekop Mierzei Wiślanej – który ma połączyć Zalew Wiślany i Kanał Elbląski z Morzem Bałtyckim, jest postrzegany przez rosyjskich ekspertów jako zagrożenie.

Amerykański ośrodek analityczny przekazał niepokojące wieści, związane z budową kanału. Poruszyli oni wypowiedź rosyjskiego eksperta ds. bezpieczeństwa Fiodora Kołoskowa, który na łamach portalu „Rytm Eurazji”, opisał ten projekt jako próbę stworzenia potencjalnego zagrożenia militarnego dla obwodu kaliningradzkiego. Za pomocą nowego kanału, wojska NATO mogłyby uzyskać dostęp do wód terytorialnych z pominięciem terytorium Rosji. Uważa, że to problem „polskiej paranoi” w stosunku do ich kraju.

Zdaniem Kołoskowa, cały przekop Mierzei Wiślanej, który ma zostać ukończony do 2022 roku, można powstrzymać z pomocą ekologów i opozycji w Polsce. Autor wypowiedzi podkreśla rolę polskiego rządu w dokończeniu tej inwestycji:

„Moskwa nadal ma nadzieję, że zabije projekt, mobilizując opozycję wśród ekologów w Polsce i Europie oraz wspierając opozycję wobec polskiego rządu, który pozostaje całkowicie zaangażowany w budowę kanału. Jednak wielu jego przeciwników twierdzi, że projekt jest zbyt drogi i zaszkodzi obszarowi kurortowemu bez przynoszenia korzyści ekonomicznych północno-wschodniej Polsce”.

Zdaniem Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, Marka Gróbarczyka, Rosjanom nie chodzi o ekologię, a interesy:

„Myślę, że Rosjanie nie odpuszczą do końca tej inwestycji, bo tu idzie o konkurencję. Ten obszar Polski szczególnie konkuruje z Obwodem Kaliningradzkim. Tutaj naprawdę nie idzie o żadną ekologię, tylko o przyszłość, drogi rozwojowe”.

Minister przestrzegł również, że potencjalne próby powstrzymania budowy przez ekologów, mogą być sprawką rosyjskich wpływów. Polskie władze nie zaprzeczyły głosom o militarnym znaczeniu budowy kanału.

Kanał ma powstać do 2022 roku i mierzyć 1,1 km długości i 20 m szerokości. Szacowany koszt inwestycji wyniesie około 2 mld zł.

 

 

 

 

Źródłojamestown.org

4 KOMENTARZE

  1. Żeby Polska była zjednoczona żaden kraj, by nam nie podskoczył ani się ośmielił skrytykować. Nie byłoby rozbiorów ani wojen ani komunizmu ani dzisiejszych ataków. Polska mogłaby realizować swoje interesy szybciej i bez przeszkód. A tak, za sprawą polskiej pseudoopozycji zachód i Rosja dostają paliwo, i atakując – wymykając powody – chcą oslabic a nawet zatrzymać rozwój suwerenny Polski. Opozycja jest kosmopolityczna i kompletnie nie rozumie interesu Polski. Opozycja to wrogowie Polski. Wstyd Panie Budka!

  2. Ale mi i zagrożenie. Rosjanie pewnie się boją, że przez kanał wpłynie na wody zalewu amerykański lotniskowiec, lub co gorsze amerykańska atomowa łódź podwodna! A tak na prawdę jedna rakieta może wyeliminować kanał jako obiekt militarny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Każdy obywatel RP ma prawo do wyrażania swojego zdania w granicach określonych przez prawo – niedopuszczalne więc jest znieważanie, pomawianie, nawoływanie do popełnienia przestępstwa czy ogólnie rzecz określając „hejtowanie”. Publikując komentarz wyrażasz zgodę na regulamin serwisu. 

Warte uwagi

Piknik dla mieszkańców olsztyńskiego osiedla Libero. Pierwszy budynek od firmy Budlex już oddany

W ostatni weekend redakcja Twojego Kuriera Olsztyńskiego zawitała na piknik z okazji ukończenia pierwszego (z czterech) budynku inwestycji Libero. Firma Budlex debiutuje w naszym...

Studio Dron Olsztyn oferuje fotografowanie i filmowanie z drona, wizualizacje 3D oraz tworzenie animacji

Potrzebujesz sfotografować lub sfilmować coś w niepowtarzalny sposób? Wyróżnić się na tle konkurencji, bądź zwiększyć swoje szanse na sprzedaż swoich produktów lub usług? Idealnym...

Popłyną kolejne miliony na inwestycje w województwie

FUNDUSZ DRÓG SAMORZĄDOWYCH 2021 Wojewoda Artur Chojecki ogłosił nabór wniosków o dofinansowanie zadań w ramach Funduszu Dróg Samorządowych na rok 2021, który odbędzie się w...