fbpx
5 C
Olsztyn
poniedziałek, 12 kwietnia, 2021
reklama

Hymn Olsztyna ma dokładnie 100 lat

reklama

Dokładnie sto lat temu bracia Nowowiejscy – Feliks i Rudolf – poprowadzili w Olsztynie uroczystą wieczornicę, podczas której po raz pierwszy zaprezentowali hymn warmiński „O Warmio moja miła”. Obecnie pieśń ta co dnia jest grana w południe z wieży ratusza.

Utwór „O Warmio moja miła” został odśpiewany po raz pierwszy 2 czerwca 1920 r. w Olsztynie. Zaśpiewano go w sali Schlossgarten przy dzisiejszej ul. Okopowej. kamienica, w której znajdowała się ta sala została zburzona w czasie II wojny światowej. Dziś niemal w tym samym miejscu znajduje się miejski amfiteatr.

Pieś skomponowaną przez Feliksa Nowowiejskiego (jako jednego z autorów słów podaje się również brata kompozytora Rudolfa) wykonano w związku z plebiscytem, jaki w 1920 roku odbywał się na Warmii.

reklama

Po wojnie ta pieśń plebiscytowa stała się hymnem warmińskim. W południe 28 października 1947 roku, w dniu imienin ówczesnego prezydenta miasta Tadeusza Pałuckiego, po raz pierwszy odegrano ją w południe z wieży ratuszowej. Zwyczaj ten jednak zanikł po modernizacji miejskiej zawodowej straży i likwidacji etatu trębacza. 22 stycznia 1969 roku ponownie zaczęto odgrywać melodię hejnału z okazji rocznicy wyzwolenia Olsztyna.

20 czerwca 2000 roku Rada Miejska w Olsztynie przyjęła utwór jako oficjalny hymn i hejnał miasta.

31 października 2009 r. o godzinie 12, w 656 urodziny miasta, z ratuszowej wieży ponownie rozbrzmiała melodia hejnału, odegrana przez Daniela Rupińskiego – nowego miejskiego trębacza. Melodia hejnału jest odgrywana z wieży ratusza codziennie w południe, na trąbce gra wciąż Daniel Rupiński.

Aby uczcić 100-lecie hymnu we wtorek wieczorem w olsztyńskim amfiteatrze pieśń „O Warmio moja miła” odśpiewa chór Bel Canto. Wykonaniu pieśni będą się mogli przysłuchiwać widzowie. Miasto prosi jednak, by zachować niezbędny dystans społeczny w czasie tego wydarzenia.

reklama
źródłoPAP

Najnowsze wiadomości

Polecane

reklama
Subskrybuj
Powiadom o
guest


Każdy obywatel RP ma prawo do wyrażania swojej opinii w granicach określonych przez prawo – niedopuszczalne więc jest znieważanie, pomawianie, nawoływanie do popełnienia przestępstwa czy ogólnie rzecz określając „hejtowanie”. Publikując opinię wyrażasz zgodę na  regulamin serwisu. Redakcja TKO nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Administratorem Twoich danych osobowych jest WAMA Media Group sp. z o.o. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.


0 Komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze