fbpx
reklama

Poinformuj nas: alarm@tko.pl

niedziela, 12 lipca, 2020

Poinformuj nas: [email protected]

reklama

Warte uwagi

Po wypadku w Szczytnie kierowca otrzymuje pogróżki. Policja ochraniała dom sprawcy

Policja w Szczytnie wszczęła postępowanie w sprawie gróźb karalnych kierowanych do mężczyzny, który 25 kwietnia rozpędzonym autem wjechał w wózek z bliźniętami. Jedno z dzieci zmarło. „Lokalna społeczność jest wzburzona ale apelujemy o stonowanie nastrojów” – powiedział adwokat sprawcy.

Tak tragicznego wypadku w woj. warmińsko-mazurskim nie było od lat; 25 kwietnia w Szczytnie rozpędzony ford mustang potrącił wózek z bliźniętami, staranował płot i zatrzymał się na ścianie budynku. Ciężko ranni zostali bracia bliźniacy w wieku 1,5 roku. Obaj trafili na oddział intensywnej terapii do olsztyńskiego szpitala dziecięcego, gdzie po dziewięciu dniach jeden z braci zmarł. Drugi chłopiec nadal walczy o życie.

Sprawę wypadku bada prokuratura w Szczytnie, która kilka dni po zdarzeniu złożyła wniosek o areszt sprawcy. Sąd się na to nie zgodził, argumentując, że sprawca był trzeźwy, przyznał się do winy, złożył wyjaśnienia i wyraził skruchę. Prokuratura odwołała się od tej decyzji, ale akta sprawy jeszcze nie dotarły do Sądu Okręgowego w Olsztynie, zatem nie jest jeszcze wyznaczony termin rozpoznania zażalenia.

Zarówno wypadek, jak i decyzja sądu, wzburzyły lokalną społeczność, która komentowała sprawę zarówno w przestrzeni internetowej, jak i na ulicach. Sprawca wypadku zaczął otrzymywać groźby karalne, o których zawiadomił policję.

„Do policjantów z Komendy Powiatowej Policji w Szczytnie wpłynęło zawiadomienie w sprawie gróźb karalnych, jakie miały być formułowane wobec mężczyzny podejrzanego o spowodowanie wypadku w Szczytnie 25 kwietnia. W tej sprawie wszczęte zostało postępowanie w kierunku art. 190 kk w stosunku do jednej osoby, wskazanej z imienia i nazwiska w zawiadomieniu o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. Policjanci w związku z tą sprawą podejmują adekwatne działania, by zapobiec ewentualnej próbie realizacji gróźb” – poinformowała oficer prasowa policji w Szczytnie Izabela Cyganiuk.

Z nieoficjalnych informacji wynika, że osoba, wobec której wszczęto postępowanie, jest rodzinnie związana z rannymi w wypadku bliźniętami. Dziennikarka Polskiej Agencji Prasowej ustaliła także, że w związku z tymi groźbami policja co najmniej przez jedną noc ochraniała dom sprawcy. Pytana o to Cyganiuk odmówiła odpowiedzi.

„Charakter sprawy i okoliczności wypadku drogowego z 25 kwietnia wywołują burzliwe dyskusje w przestrzeni medialnej, szczególnie wśród internautów, dlatego m.in. ze względu na dobro rodzin dotkniętych tą tragedią oraz dobro prowadzonego postępowania, nie udzielamy bardziej szczegółowych informacji” – napisała w przesłanej informacji oficer prasowa szczycieńskiej policji.

Adwokat sprawcy wypadku, mecenas Andrzej Jemielita wystosował do lokalnej społeczności informację, w której przekazał, że sprawca „przeprasza całą rodzinę poszkodowanych w wypadku chłopców, ich Babcię, za cierpienia, których doznają z tego powodu i wyraża głęboki żal z powodu tak tragicznych jego skutków, w szczególności śmierci jednego z braci”.

Adwokat zapewnił też, że sprawcy „zależy na obiektywnym ustaleniu wszystkich okoliczności związanych z zaistnieniem w dniu 25.04.2020 r. wypadku drogowego i wierzy, że powołane do tego organy to uczynią, co pozwoli Sądowi na wnikliwą analizę zgromadzonego materiału i wydanie sprawiedliwego wyroku. Nie powinno się w zaistniałej sytuacji przedstawiać kategorycznych ocen nie znając wszystkich okoliczności zdarzenia”.

W rozmowie mecenas Jemielita powiedział, że każda z rodzin tragicznego zdarzenia na swój sposób przeżywa wypadek i jego skutki. „Jest to dramat obu rodzin i chcielibyśmy, by tragedia i sprawcy, i poszkodowanych zostały uszanowane. Apelujemy o rozważne dobieranie słów, o to, by nie oceniać pochopnie” – powiedział Jemielita.

Lokalna społeczność podnosi, że sprawca wypadku jest członkiem zamożnej, znanej w Szczytnie rodziny, pojawiają się liczne głosy, że „kupił sobie wolność”.

„To prawda, sprawca wypadku jest synem przedsiębiorcy, jest z zamożnej rodziny, ale niczego sobie nie kupił. To są zmyślenia” – powiedział adwokat.

W internecie pojawiły się też głosy oburzenia, że sprawca tuż po wypadku odkręcał tablice rejestracyjne zamiast pomagać rannym. „To nie było tak. Sprawca udzielił najpierw pierwszej pomocy rannym dzieciom, reanimował jednego z chłopców, a gdy kto inny przejął tę funkcję rzeczywiście zaczął odkręcać tablice, bo nie chciał, by świadkowie je fotografowali. To było może irracjonalne zachowanie, ale sprawca był w szoku” – powiedział adwokat.

Adam Popek, p.o. prokuratora rejonowego ze Szczytna, powiedział, że w związku ze śmiercią jednego z braci zarzuty przedstawione sprawcy wypadku będą musiały być zmienione tak, by uwzględnić skutek zdarzenia. „Czekamy na wyniki sekcji zwłok dziecka, dopiero wtedy będziemy zmieniać zarzuty, na razie nie wyznaczyliśmy w tej kwestii terminu. Na razie będziemy zabiegać w Sądzie Okręgowym o areszt sprawcy” – powiedział prokurator Popek. Dodał, że kwestia gróźb kierowanych do sprawcy wypadku jest na razie wyłącznie w gestii policji.

Więcej:

Bliźniaki potrącone przez Forda Mustang. Tragiczna wiadomość ze szpitala

Mustangiem potrącił wózek z bliźniakami na przejściu. Dzieci walczą o życie

ŹródłoPAP

21 KOMENTARZE

 1. Jeśli nie reanimował, to wnieście to jako dowód do prokuratury stawiając się jako świadek. Wasze komentarze niewiele tu pomogą

 2. Straszne to wszystko by komentować :/ Smutne i straszne. Żyjemy w piekle tam gdzie Bóg nas nie słyszy 🙁 Bądź czyściec. Trzymajcie się bo żyć trzeba dalej.

 3. A wy kurwa nie przegięcie z prędkością… spójrzcie na siebie A nie teraz gnoicie go… wszystko może się zdażyć… może mi powiecie że kurwa wszyscy przestrzegacie przepisy… wyrazy współczucia dla rodziny. Ale nie wiecie co chłopak ma teraz w głowie że zabił dziecko on musi życi z tą świadomością to jest ogromna kara. Też miałem poważny wypadek żeby nie potrącić wybrałem pobocze ale nie wychalmowalen i skosilem ogrodzenie… Ja po takim wypadku że prawie kogoś zabiłem nie potrafiłem wsiąść do samochodu po długim czasie wsiadłem … naprawdę wasza nienawiść jest tu zbędna… szkoda że wszyscy milczą jak jakiś pijak potrąci… Wyrazy współczucia dla rodziny jeszcze raz. Trzymaj się chłopaku

  2
  19
 4. i jak zawsze winowajca ma więcej praw niż ofiara,co za durne tłumaczenie ,że młody,że całe życie będzie miał teraz świadomość,że zabił – ALE DZIECKO NIE MIAŁO SZANSY BY ŻYĆ,BO JAKIŚ … MUSIAŁ POSZALEĆ ZA KÓŁKIEM-kiedy wreszcie skończy się pobłażanie dla takich [nie] ludzi

  20
  2
 5. Bardzo współczuję rodzinie, nie wyobrazam sobie, jak wielka to musi być tragedia.
  Ale współczuję też kierowcy,nie zrobił tego celowo!
  młody czlowiek 25 lat,sama jestem kierowcą,
  Wypadek to ułamki sekund.
  Czy go już nie kara dla niego, że jeszcze całe życie będzie z tym żył???
  Mam nadzieję,choć to bardzo trudne,rodzice wybaczą mu, a on wybaczy sobie.

  5
  32
 6. Dokładnie nawet nie podszedł, bo cały czas rozmawiał przez telefon, byłam tam i wiem że to nie on reanimował tylko mój nazyczony, który był przy samym uderzeniu i to on pierwszy reanimował do przyjazdu karetki.

  27
  2
 7. Wszyscy w tych komentarzach pokazujecie jak jesteście zawistni bo ktos ma wiecej pieniedzy i najlepiej to go zabić i upodlic w internecie. A gdyby to zrobił pijany „Mietek” ze wsi jeżdżący ledwo trzymającym się gównem na kołach sprawa ucichła by momentalnie bo jestescie tak zje..nym społeczeństwem myślącym że tatuś kupił że prawko dostał po znajomości że wszystko mozna kupic za pieniądze ale pamiętajcie ze tego co przeżył i wy mu dokladacie za jego nieumyślne spowodowanie wypadku nie wykupi z pamieci żadnymi pieniędzmi.

  9
  45
  • Dla mnie to umyślne spowodowanie śmierci. Jeśli ktoś porusza się w ten sposób pojazdem po mieście w środku dnia godzi się na śmierć przypadkowych ludzi.

   32
   3
  • To, że ktoś ma więcej lub mniej pieniędzy od innych nie upoważnia do szalonej jazdy po ulicach miasta i narażania innych na niebezpieczeństwo utraty zdrowia i życia. Kodeks drogowy jest jefen dla wszystkich, zarówno bogatych jak i biednych.

   11
 8. Artykuł sponsorowany! Koleś najpierw sie nie przyznawał że to on kierował później zdjął i pogiął tablice! Aaa i na pewno nie reanimował bo nawet nie podszedł do rannych. Koleżko masz przejeba…e.

  26
  3

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Każdy obywatel RP ma prawo do wyrażania swojego zdania w granicach określonych przez prawo – niedopuszczalne więc jest znieważanie, pomawianie, nawoływanie do popełnienia przestępstwa czy ogólnie rzecz określając „hejtowanie”. Publikując komentarz wyrażasz zgodę na regulamin serwisu. 

Warte uwagi

Popłyną kolejne miliony na inwestycje w województwie

FUNDUSZ DRÓG SAMORZĄDOWYCH 2021 Wojewoda Artur Chojecki ogłosił nabór wniosków o dofinansowanie zadań w ramach Funduszu Dróg Samorządowych na rok 2021, który odbędzie się w...

To już pewne. Od dziś pojeździmy Olsztyńską Hulajnogą Miejską

Są ekologiczne i można się nimi efektywnie przemieszczać. Mowa o hulajnogach elektrycznych, które od dziś są dostępne do wypożyczenia w systemie Olsztyńskiej Hulajnogi Miejskiej. Pobierz...

Kampania „nie wyjeżdżaj daleko, odkryj naszą północ” promuje turystykę na Warmii i Mazurach

Odkryj Amerykę na Warmii, piramidę na Mazurach i inne ciekawe miejsca w zasięgu kilku godzin jazdy samochodem. W kampanii „Nie wyjeżdżaj daleko, odkryj Naszą...