18 C
Olsztyn
wtorek, 23 lipca, 2024
reklama

Nastolatkowie uczcili w plenerze 18 urodziny kolegi. Policja przy solenizancie znalazła narkotyki

WiadomościNastolatkowie uczcili w plenerze 18 urodziny kolegi. Policja przy solenizancie znalazła narkotyki

Wielkanoc w tym roku przypadła na trudny czas epidemii i wprowadzonych ograniczeń. Nie oznacza to jednak, że świąteczna atmosfera w jakikolwiek sposób mogła usprawiedliwiać osoby, które postanowiły zignorować obowiązujące przepisy przeciwepidemiczne. A niestety takich osób nie zabrakło. W świąteczny weekend policjanci ujawnili około 500 wykroczeń związanych z zachowywaniem się w miejscach publicznych oraz ponad 30 przypadków naruszeń zasad kwarantanny.

reklama

Ełk

W świąteczny poniedziałek policjanci i ratownicy medycznie interweniowali w stosunku do 37-letniego mieszkańca powiatu ełckiego, który będąc pod wpływem alkoholu i środków odurzających przechodził ulicą Kilińskiego. Mężczyzna twierdził, że pił alkohol i zażywał narkotyki z osobami, które w ostatnim czasie wróciły z Belgii i Holandii i powinny być objęte kwarantanną. Policjanci podczas Świąt Wielkanocnych ujawnili również mężczyznę, który po powrocie z zagranicy nie zastosował się do zasad kwarantanny domowej i nie zważając na, to że może stanowić zagrożenie dla zdrowia innych opuścił miejsce zamieszkania. Wszystkie te osoby wkrótce odpowiedzą przed sądem.

reklama

Olsztyn

W ubiegły piątek (10.04.2020) w Barczewie policjanci interweniowali wobec grupy nastolatków, która zlekceważyła obowiązujące przepisy i w plenerze postanowiła uczcić 18-te urodziny swojego kolegi. Po tym jak informacja o grupowaniu się młodzieży w rejonie jednej z placówek oświatowych na terenie Barczewa dotarła do dyżurnego komisariatu, na miejsce wysłane zostały policyjne patrole. Na widok zbliżających się policjantów, chcąc uniknąć spotkania z funkcjonariuszami, młodzież próbowała się rozejść. Policjanci wylegitymowali dwóch chłopaków w wieku 18 i 19 lat, w których towarzystwie, była również 17-letnia dziewczyna. Jakby tego było mało, to interweniujący policjanci, przy solenizancie znaleźli susz roślinny, wyglądem przypominający marihuanę. Kolejną czynnością funkcjonariuszy było dokładne sprawdzenie miejsca, w którym chwilę wcześniej przebywała młodzież. Podczas kontroli miejsca, mundurowi znaleźli i zabezpieczyli pojemnik z suszem roślinnym. Okazało się, że substancje odurzające należą do 18-letniego chłopaka do czego się przyznał i który w trakcie kontroli ujawnił kolejne porcje narkotyków ukrytych w odzieży. Ostatecznie cała trójka została przewieziona do Komisariatu Policji w Barczewie w celu wykonania dalszych czynności z zatrzymanymi. Młodzi ludzie zostali ukarani mandatami za nieprzestrzeganie przepisów, związanych z obowiązującymi ograniczeniami w przemieszczaniu się. Ponadto 18-latek wkrótce przed sądem odpowie za posiadanie substancji zabronionych, za co może mu grozić kara do trzech lat pozbawienia wolności. Do sądu trafi również informacja z możliwości demoralizacji osoby nieletniej.

Ostróda

reklama

Policjanci wspierani przez strażników miejskich oraz żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej patrolowali ulice miasta sprawdzając, czy mieszkańcy stosują się do ograniczeń związanych z grupowaniem się oraz przemieszczaniem. Policjanci ostródzkiej drogówki dbali o bezpieczeństwo podróżujących lecz również kontrolowali cel ich podróży. Oprócz tego funkcjonariusze niezmiennie, jak co dzień sprawdzali, czy osoby objęte kwarantanną domową stosują się do decyzji służb sanitarnych.
Od piątkowego popołudnia ujawnili 19 rażących naruszeń obowiązujących przepisów związanych z epidemią koronawirusa. Było to głównie gromadzenie się osób i nie zachowywanie należytej odległości. W 4 przypadkach policjanci interweniowali wobec osób nieletnich, które zgodnie z obowiązującymi przepisami mogą wychodzić z domów tylko pod opieką dorosłych.
Funkcjonariusze nałożyli w tym czasie 14 mandatów karnych i zastosowali 14 pouczeń. W 6 przypadkach sprawa zakończy się w sądzie.
W długi świąteczny weekend funkcjonariusze ujawnili również 6 przypadków złamania kwarantanny domowej. O każdej takiej sytuacji informowane są służby sanitarne. Za nieprzestrzeganie zasad kwarantanny Inspektor Sanitarny w drodze decyzji administracyjnej może nałożyć karę pieniężną w wysokości nawet 30 tysięcy złotych.

Szczytno

Nad bezpieczeństwem mieszkańców powiatu szczycieńskiego w trakcie świątecznego weekendu czuwali policjanci oraz żołnierze z Wojsk Obrony Terytorialnej. W trakcie działań mundurowi pełnili służby w patrolach pieszych, a także zabezpieczali stałe punkty kontrolne na drogach. Funkcjonariusze kontrolowali pojazdy, którymi poruszały się osoby mogące łamać przepisy zakazu przemieszczania się, ale także sprawdzali ewentualne miejsca grupowania się osób. W trakcie 3 dniowych działań funkcjonariusze odnotowali 9 interwencji związanych bezpośrednio z naruszeniami wprowadzonych obostrzeń. Wylegitymowano 17 osób, w tym 2 osoby nieletnie. Nałożono 6 mandatów karnych, pouczono 5 osób oraz sporządzono 6 wniosków o ukaranie do sądu. Głównym powodem podejmowanych interwencji było grupowanie się i wbrew obowiązującym przepisom spożywanie alkoholu w miejscu publicznym. Szczycieńscy policjanci odnotowali również kilka przypadków złamanie zakazu przemieszczania się i jeden przypadek złamania zakazu opuszczania mieszkania przez osobę objętą kwarantanna.

Węgorzewo

Piątkowa i sobotnia kontrole policjantów na terenie gminy Pozezdrze pokazały, że nie wszyscy przestrzegają obowiązujących zaleceń. Kiedy funkcjonariusze w piątek przed południem podjechali pod dom jednego z mieszkańców gminy Pozezdrze, który został objęty kwarantanną, okazało się, że mieszkanie jest puste. Ustalili, że mężczyzna pojechał na stację paliw po ropę do ciągnika. Natomiast następnego dnia w trakcie sprawdzeń osób objętych kwarantanną, po raz kolejny na terenie gminy Pozezdrze, okazało się, że kolejnego mężczyzny nie ma w miejscu jego zamieszkania. Tym razem osoba objęta kwarantanną pojechała uprawiać pole. Funkcjonariusze ustalili, gdzie mężczyzna wykonuje prace i w trakcie kontroli okazało się, że mężczyzna ma również sądowy zakaz prowadzenie pojazdów mechanicznych. Mundurowi o obu zdarzeniach powiadomili służby sanitarne. Mężczyźni za złamanie zasad kwarantanny zostali ukarani mandatami.

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama

1 KOMENTARZ

1 Komentarz
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
xfvncbfn
14 kwietnia 2020 14:09

Stare milicyjne metody

Polecane