fbpx
reklama

Poinformuj nas: alarm@tko.pl

piątek, 29 maja, 2020

Poinformuj nas: [email protected]

reklama

Warte uwagi

Wyrok za pobicie żołnierzy USA, oskarżony wyszedł z aresztu


Masz dla nas zdjęcie albo informację? Wyślij na [email protected] lub FB m.me/twojkurierolsztyn

Sąd Okręgowy w Olsztynie skazał na cztery lata więzienia – i jednocześnie zwolnił z aresztu – Huberta Ch., który wraz z kolegą Bartłomiejem K. pobił mieszkańca Giżycka oraz dwóch żołnierzy USA stacjonujących w Polsce. K. został skazany na rok więzienia w zawieszeniu.

Żołnierzy USA stacjonujących na Mazurach bez powodu pobiło dwóch mieszkańców Giżycka: Hubert Ch. i Bartłomiej K. Doszło do tego w nocy z 2 na 3 grudnia 2017 r. w centrum Giżycka. Zarówno żołnierze USA jak i napastnicy byli pijani. Jeden z żołnierzy doznał w czasie pobicia poważnych urazów czaszki, leczono go w bazie wojskowej w Niemczech. Drugi pokrzywdzony doznał powierzchownych obrażeń.

Uzasadniając wyrok sędzia Beata Faralisz przyznała, że sąd miał kłopoty z ustaleniem przebiegu zajścia ponieważ zarówno napastnicy, jak i ofiary byli „w znacznym stopniu pod wpływem alkoholu”. Część zajścia zarejestrowały kamery monitoringu, części zdarzenia sąd nie zdołał precyzyjnie ustalić, bo świadków nie było. Jedną z niewiadomych pozostają m.in. powody obrażeń czaszkowych żołnierza USA „Nie wiadomo, czy oskarżony uderzył pokrzywdzonego jakimś przedmiotem, czy też doznał on urazów na skutek upadku na chodnik” – przyznała sędzia Faralisz.

Oskarżeni zabrali żołnierzowi kartę identyfikacyjną, która zniszczyli oraz zabrali jego karty kredytowe.

Sędzia Beata Faralisz uzasadniając wyrok powiedziała, że rola obu oskarżonych w zdarzeniu była różna, mianem prowodyra i agresora określiła Huberta Ch. O Bartłomieju K. powiedziała, że jego udział w zdarzeniu był „incydentalny”. Z tego powodu Bartłomiej K. został skazany na rok więzienia w zawieszeniu na 5 lat i oddany pod dozór kuratora.

Hubert Ch. został skazany na cztery lata więzienia. Ponieważ od czasu zatrzymania tuż po zdarzeniu cały czas Ch. był w areszcie sędzia po wydaniu wyroku zwolniła go. „Należy miarkować izolacyjny środek” – uzasadniła sędzia Faralisz. W ramach środków zapobiegawczych Hubert Ch. ma się dwa razy w tygodniu stawiać na komendzie policji w Giżycku. Sąd zabronił mu także opuszczania kraju.

Sąd orzekł, że obaj oskarżeni mają zapłacić po 25 tys. zł nawiązki pobitemu żołnierzowi USA.

Po zatrzymaniu obu mieszkańców Giżycka prokuratura ustaliła, że oprócz pobicia żołnierzy we wrześniu pobili oni Tomasza J. Ten mężczyzna doznał poważnych urazów kolana. Również i w tym przypadku sąd uznał, że głównym agresorem był Hubert Ch.

Wyrok jest nieprawomocny. Prokuratora nie było na ogłoszeniu wyroku, nie wiadomo, czy będzie chciał składać apelację.

ŹródłoPAP

3 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Warte uwagi

W Olsztynie powstaje niesamowite osiedle. To będą pierwsze tak prośrodowiskowe mieszkania

Coraz więcej ekologicznych rozwiązań w olsztyńskim budownictwie mieszkaniowym. Nowe pro ekologiczne osiedle znanego dewelopera już w sprzedaży. Nasze miasto, rozbudowuje się, powstają nowoczesne osiedla mieszkaniowe...

Zamieszkaj w Olsztynie

Wszystkich ludzi łączy pragnienie, żeby dobrze im się żyło w miejscu zamieszkania. Stolica województwa warmińsko-mazurskiego znakomicie odpowiada takim wymaganiom. Naukowcy Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie wraz...

Innowacyjna automatyczna kurtyna dezynfekująca stanęła w Szpitalu Wojewódzki w Olsztynie

Pochodząca z Olsztyna spółka JCP Medica, jako pierwsza w Polsce, opracowała innowacyjny i skuteczny sposób dezynfekcji ludzi – automatyczną kurtynę dezynfekującą. Produkt można zastosować...

Konkurs