-1 C
Olsztyn
środa, 8 lutego, 2023
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

27 proc. przedszkolaków zakażonych pasożytami przewodu pokarmowego

Wiadomości27 proc. przedszkolaków zakażonych pasożytami przewodu pokarmowego

Badania olsztyńskiego Sanepidu na obecność pasożytów przewodu pokarmowego u przedszkolaków wykazały, że ponad 27 proc. przebadanych dzieci było zakażonych. Sanepid w styczniu przyszłego roku chce przebadać kolejną grupę dzieci.

reklama

Wiosną olsztyński Sanepid przebadał 214 dzieci chodzących do przedszkoli w gminach Purda i Olsztynek na obecność pasożytów przewodu pokarmowego. Badana wykonywano profilaktycznie, ponieważ w poprzednich latach spora grupa dzieci była zakażona tymi pasożytami; w latach 2002/2003 badania wykazały obecność pasożytów u blisko 30 proc. przedszkolaków.

„Chcieliśmy sprawdzić, czy problem maleje, czy wręcz przeciwnie” – przyznał dyrektor warmińsko-mazurskiego Sanepidu Janusz Dzisko.

reklama

Okazało się, że wśród przebadanych dzieci 27,1 proc. było zakażonych pasożytami przewodu pokarmowego – najwięcej (14 proc.) miało Dientamoeba fragilis. Jest to jeden z mniejszych pierwotniaków pasożytujących w przewodzie pokarmowym człowieka. Badania wskazują, że jego występowanie jest powiązane z obecnością owsików. Te pasożyty stwierdzono u 11,7 proc. badanych dzieci.

„To pokazuje, że zakażenie owsicą jest wciąż dość powszechne wśród dzieci, które nie mają jeszcze dobrze utrwalonych nawyków higienicznych oraz przebywają w zbiorowiskach” – powiedziała Joanna Równiak z działu epidemiologii warmińsko-mazurskiego Sanepidu.

reklama

Równiak przyznała, że o ile obecność owsików w przewodzie pokarmowym jest łatwa do zbadania, o tyle obecność Dientamoeba fragilis wykryto stosując badania genetyczne. Z tego powodu podczas badań z poprzednich lat nie znaleziono tego pasożyta.

Badania przeprowadzone przez olsztyński Sanepid wykazały także, że 2,8 proc. dzieci było zakażonych lambliozą (Giardia intestinalis). „Ten rodzaj pasożyta często jest przywożony z krajów rozwijających się, do których jeździmy na wypoczynek. Skażona może być nim woda pitna lub rekreacyjna. Z tego powodu eksperci zalecają, by dzieci do lat 7 nie korzystały z kąpieli w basenach, gdzie jest ciepło, a nie wiadomo, jakiej jakości jest woda. W ogóle zaleca się ostrożność w zabieraniu maluchów na zagraniczne wakacje” – przyznała Równiak.

Pasożyty mogą wywoływać u dzieci szereg objawów – np. bóle brzucha, biegunki, wymioty, utratę łaknienia. Ponieważ okres wylęgania niektórych pasożytów jest długi, wynoszący nawet dwa miesiące, rodzice chorych dzieci często nie kojarzą, że ich dziecko mogło „złapać” pasożyty w czasie wakacji.

Akcję anonimowych i bezpłatnych badań przedszkolaków olsztyński Sanepid będzie kontynuował – w grudniu zostanie przeprowadzona akcja edukacyjna dla rodziców i nauczycieli, a w styczniu 2020 r. rozpocznie się badanie.

„Sama edukacja jest szalenie ważna, bo niestety ciągle mamy kłopoty z higieną rąk” – podkreśliła Równiak.

Program prowadzony przez olsztyński Sanepid jest jedynym tego rodzaju w kraju.

reklama
reklama
reklama
reklama

1 KOMENTARZ

1 Komentarz
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Omg,cozaniewiedza
20 października 2019 14:55

Zakażenie to nie to samo co zarażenie!!! Proszę nie mylić pojęć!

Popularne