fbpx
reklama

Poinformuj nas: alarm@tko.pl

piątek, 10 lipca, 2020

Poinformuj nas: [email protected]

reklama

Warte uwagi

Remont węglowej ciepłowni w Kortowie za 55 mln zł. Zniknie komin

55 mln zł ma kosztować modernizacja węglowej ciepłowni w olsztyńskim Kortowie. Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Olsztynie podpisało w środę umowę w tej sprawie. Wykonawca – Grupa Azoty Polskie Konsorcjum Chemiczne – musi wyremontować ciepłownię do 2022 r.

Wiceprezes ds. ekonomicznych spółki MPEC Lidia Warnel poinformowała, że projekt będzie finansowany w formie pożyczki ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach programu E-kumulator. Pożyczka NFOŚiGW pokryje 75 proc. kosztów kwalifikowanych projektu, a pozostała część nakładów inwestycyjnych to finansowanie bankowe.

„Właśnie zakończyliśmy budowę nowej ciepłowni opalanej biomasą Kortowo BIO. Teraz nadszedł czas na modernizację ciepłowni węglowej. W ten sposób dostosowujemy nasze źródło do nowych uwarunkowań środowiskowych, realizując tym samym misję naszej firmy, która zakłada radykalne ograniczenie negatywnego odziaływania ciepłowni na środowisko” – wyjaśnił prezes zarządu olsztyńskiego MPEC Konrad Nowak.

W związku z modernizacją, w najbliższym czasie z krajobrazu Olsztyna zniknie 120-metrowy komin, zbudowany blisko 40 lat temu przy ciepłowni na Słonecznym Stoku; na jego miejscu ma powstać nowy, niższy.

Modernizacja ciepłowni obejmie budowę instalacji ograniczającej emisję tlenków azotu, oczyszczania spalin poprzez ich odsiarczanie i odpylanie. Nowy komin będzie wyposażony w nowoczesny system monitoringu emisji. Planowana jest także modernizacja jednego z pięciu kotłów wodnych. Po zakończeniu inwestycji powietrze nad miastem będzie jeszcze lepiej chronione niż teraz – podkreślają przedstawiciele MPEC.

Modernizacja ciepłowni węglowej musi zostać przeprowadzona, ponieważ od 2023 roku będą obowiązywały zaostrzone wymagania dotyczące emisji z tzw. dyrektywy IED Unii Europejskiej. Według założeń, po zakończeniu modernizacji, czyli od początku 2022 roku, roczna emisja dwutlenku siarki w ciągu roku zmniejszy się o ok. 40 proc., tlenków azotu o ok. 35 proc., a pyłów o średnicy 2,5-10 mikrometra – o blisko 50 proc.

ŹródłoPAP

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Każdy obywatel RP ma prawo do wyrażania swojego zdania w granicach określonych przez prawo – niedopuszczalne więc jest znieważanie, pomawianie, nawoływanie do popełnienia przestępstwa czy ogólnie rzecz określając „hejtowanie”. Publikując komentarz wyrażasz zgodę na regulamin serwisu. 

Warte uwagi

To już pewne. Od dziś pojeździmy Olsztyńską Hulajnogą Miejską

Są ekologiczne i można się nimi efektywnie przemieszczać. Mowa o hulajnogach elektrycznych, które od dziś są dostępne do wypożyczenia w systemie Olsztyńskiej Hulajnogi Miejskiej. Pobierz...

Kampania „nie wyjeżdżaj daleko, odkryj naszą północ” promuje turystykę na Warmii i Mazurach

Odkryj Amerykę na Warmii, piramidę na Mazurach i inne ciekawe miejsca w zasięgu kilku godzin jazdy samochodem. W kampanii „Nie wyjeżdżaj daleko, odkryj Naszą...

Już 50 000 Gości Restaurant Week! Festiwal potrwa do 5 lipca

Trwa największy w Polsce festiwal kulinarny Restaurant Week. Tak jak podczas ubiegłorocznej, rekordowej jesiennej edycji, także i teraz Goście nie zawiedli. Zainteresowanie wydarzeniem jest...