W lasach pod Olsztynem pojawił się jeden z najrzadszych drapieżników w Polsce. Ryś został sfotografowany przez mieszkańca, a uwagę zwraca obroża GPS na jego szyi.
Ryś zauważony w gminie Dywity
W mediach społecznościowych pojawiły się zdjęcia rysia, który został dostrzeżony w lesie na trasie Nowe Włóki–Plutki w gminie Dywity. Zwierzę spokojnie leżało wśród drzew, co udało się uchwycić na kilku fotografiach.
Zdjęcia wykonał mieszkaniec regionu Pan Przemysław Buliński, który natknął się na drapieżnika podczas porannego pobytu w lesie. Fotografie wzbudziły duże zainteresowanie.
Obroża GPS na szyi drapieżnika
Na opublikowanych zdjęciach wyraźnie widać, że ryś ma założoną obrożę telemetryczną. Tego typu urządzenia są wykorzystywane w badaniach naukowych oraz monitoringu dzikich zwierząt.
Dzięki nim możliwe jest śledzenie przemieszczania się rysi oraz analiza ich zachowań w naturalnym środowisku.
Ryś to największy dziko żyjący kot w Polsce i jeden z najrzadszych drapieżników w kraju. Prowadzi samotniczy tryb życia i unika kontaktu z człowiekiem, dlatego jego obserwacja należy do rzadkości.
źródło: Facebook Mateusz Wikiera – Radny Rady Gminy Dywity