reklama

Nowe serwisy na TKO: Sport | Nekrologi

Znany zakład produkcyjny na Mazurach na krawędzi. Państwowe służby chcą go zamknąć

WiadomościZnany zakład produkcyjny na Mazurach na krawędzi. Państwowe służby chcą go zamknąć

Znany zakład może zniknąć z mapy regionu.

Jeden z zakładów na Mazurach znalazł się pod lupą służb, a wokół jego działalności narasta napięcie. W tle są protesty i poważne zarzuty dotyczące środowiska.

reklama

Kontrola zakładu w Mrągowie po skargach mieszkańców

Sprawa zakładu galwanizacyjnego w Mrągowie nabrała tempa po licznych sygnałach od mieszkańców, którzy alarmowali o uciążliwościach związanych z jego działalnością. Szczególne obawy wzbudzały czarne wyziewy wydobywające się z komina przyzakładowej kotłowni.

reklama

W odpowiedzi na zgłoszenia Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Olsztynie rozpoczął 17 marca kompleksową kontrolę interwencyjną w spółce Galwanotechnika Mrągowo.

„Ustalenia dokonane przez zespół kontrolny, dały podstawy do złożenia w dniu dzisiejszym zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa właściwym organom” – poinformował WIOŚ w Olsztynie.

Skażenie środowiska na Mazurach i decyzja o wstrzymaniu działalności

Wstępne wyniki kontroli wskazują na zanieczyszczenie środowiska, w szczególności gleby, substancjami magazynowanymi na terenie zakładu. To właśnie ten aspekt stał się kluczowy dla dalszych działań urzędników.

Jak przekazała Radiu Olsztyn wojewódzka inspektor ochrony środowiska Joanna Kazanowska, o sprawie zawiadomiono organy ścigania i rozpoczęto procedurę zmierzającą do wstrzymania działalności zakładu.

„Wszczęta jest procedura, spółka otrzymała zawiadomienia w zakresie wstrzymania działalności. Decyzja będzie wydana w tym tygodniu” – powiedziała w rozmowie z Radiem Olsztyn.

To oznacza, że produkcja może zostać zatrzymana w najbliższych dniach.

Kotłownia również pod lupą

Równolegle prowadzone jest postępowanie dotyczące kotłowni funkcjonującej przy zakładzie. Odpowiada za nią odrębny podmiot – spółka HLS Stalbud Konstrukcje i Urządzenia Galwaniczne.

Kontrola tego obiektu zakończyła się już w lutym i również wykazała nieprawidłowości. W efekcie wszczęto postępowanie administracyjne w sprawie wstrzymania użytkowania instalacji.

Zawiadomienie doręczono na początku marca, a decyzja ma zostać wydana po zakończeniu wymaganych procedur wynikających z przepisów.

Mieszkańcy mówią o zagrożeniu zdrowia

Sytuacja wywołuje duże emocje wśród mieszkańców pobliskiego Osiedla Metalowców. Podczas spotkania z burmistrzem Mrągowa podnosili oni kwestie zdrowotne i wskazywali na rosnącą liczbę zachorowań na nowotwory.

Relacjonowali również obserwacje dotyczące pracy zakładu i emisji dymu.

„Z komina wydobywały się kłęby dymu jak z lokomotywy” – mówili mieszkańcy w rozmowie z Radiem Olsztyn.

W sieci pojawia się coraz więcej komentarzy na temat tego miejsca.

„Ogólnie powiem tak mało wiecie a pracownik z produkcji mało tez wie bo nie wszędzie ma wstęp.. ale wiem że z tym nie wygracie…na oczyszczalnie tylko mechanik może wejść ..to bomba eco” – napisał jeden z internautów.

Choć te relacje wymagają dalszych badań i potwierdzenia, pokazują skalę niepokoju społecznego i presję na szybkie działania instytucji.

Strajk i problemy finansowe firmy

Na sytuację środowiskową nakładają się także problemy wewnętrzne przedsiębiorstwa. Kilka dni temu w zakładzie doszło do strajku pracowników, którzy domagali się wypłaty zaległych wynagrodzeń.

Z nieoficjalnych informacji, do których dotarło Radio Olsztyn wynika, że spółka może znajdować się w trudnej sytuacji finansowej, a nawet być zagrożona bankructwem.

To dodatkowo komplikuje całą sprawę i stawia pod znakiem zapytania przyszłość zakładu – zarówno w kontekście działalności gospodarczej, jak i wpływu na lokalny rynek pracy.

Burmistrz: decyzja należy do WIOŚ

Burmistrz Mrągowa Jakub Doraczyński podkreślił, że miasto nie ma kompetencji do samodzielnego zamknięcia zakładu. Decyzje w tej sprawie należą do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska.

„Najważniejsze byłoby dla mnie, żeby mieszkańcy byli bezpieczni i żeby nie było zagrożenia” – zaznaczył w rozmowie z Radiem Olsztyn.

Jednocześnie zwrócił uwagę, że zakład jest również pracodawcą, a jego ewentualne zamknięcie będzie miało konsekwencje dla lokalnej gospodarki.

źródło: Radio Olsztyn, WIOŚ w Olsztynie

Jak oceniasz działalność zakładu galwanizacyjnego w Mrągowie?
Loading ... Loading ...

Tym żyje Olsztyn

reklama
0 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze

Płyta pilśniowa: gdzie i jak stosować ten uniwersalny materiał

Czym jest płyta pilśniowa i jak ją produkują?

Jak otrzymać kredyt studencki?

Jak wygląda procedura uzyskania kredytu studenckiego?

Czarter jachtów na Mazurach 2026 – ile kosztuje komfortowy rejs?

Czarter mazury – ile kosztuje tydzień na jachcie?

Kizo ponownie wystąpi nad Jeziorem Kortowskim!

Kizo, czyli popularny raper i autor tekstów, rozkręci imprezę na Plaży Kortowskiej.

Który środek do demakijażu rzęs jest lepszy: żel, krem czy płyn?

Kremowy zmywacz do makijażu to komfort i maksymalna kontrola.

Pikniki firmowe – najlepsze imprezy integracyjne na lato!

Najlepsze gry i zabawy integracyjne dla pracowników.
reklama
reklama