Od 3 marca 2026 r. obowiązuje pakiet zmian w przepisach drogowych. Nowe regulacje obejmują zasady jazdy na hulajnogach elektrycznych, możliwość uzyskania prawa jazdy już w wieku 17 lat, rozszerzenie zatrzymywania prawa jazdy za nadmierną prędkość oraz dodatkowe obowiązki dla młodych kierowców. Celem reformy jest zwiększenie bezpieczeństwa na polskich drogach.
Nowe zasady jazdy na hulajnogach elektrycznych – minimalny wiek 13 lat
Zmiany wprowadzone ustawą z dnia 17 października 2025 r. o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw podniosły minimalny wiek użytkowników hulajnóg elektrycznych oraz urządzeń transportu osobistego z 10 do 13 lat.
Od 3 marca 2026 r. dziecko poniżej 13. roku życia nie może kierować hulajnogą elektryczną na drodze publicznej. Wyjątek dotyczy wyłącznie strefy zamieszkania i sytuacji, gdy dziecko znajduje się pod opieką osoby dorosłej.
Ustawa wprowadza również obowiązek używania kasków ochronnych przez dzieci i młodzież do 16. roku życia podczas jazdy rowerem, hulajnogą elektryczną oraz urządzeniem transportu osobistego. Przepis ten zacznie obowiązywać 3 czerwca 2026 r.
Prawo jazdy kategorii B od 17 lat – jazda z opiekunem
Nowelizacja umożliwia uzyskanie prawa jazdy kategorii B osobom, które ukończyły 17 lat. Młody kierowca może jednak prowadzić pojazd wyłącznie w obecności pasażera-opiekuna spełniającego warunki określone w ustawie.
Opiekun musi mieć co najmniej 25 lat, posiadać prawo jazdy kategorii B od minimum 5 lat oraz nie mieć orzeczonego zakazu prowadzenia pojazdów w okresie ostatnich 5 lat. Do ukończenia 18. roku życia młody kierowca nie może wykonywać transportu drogowego ani przewozić osób w ramach działalności zarobkowej.
Prawo jazdy uzyskane w wieku 17 lat jest ważne wyłącznie na terytorium Polski.
Zatrzymanie prawa jazdy za przekroczenie prędkości o 50 km/h także poza terenem zabudowanym
Od 3 marca 2026 r. rozszerzono możliwość zatrzymania prawa jazdy na trzy miesiące za przekroczenie dopuszczalnej prędkości o więcej niż 50 km/h.
Dotychczas sankcja ta obowiązywała wyłącznie w obszarze zabudowanym. Po zmianach obejmuje również drogi jednojezdniowe dwukierunkowe poza obszarem zabudowanym.
Nowe przepisy przewidują także, że kierowca, który mimo zatrzymania prawa jazdy zdecyduje się prowadzić pojazd, będzie podlegał cofnięciu uprawnień, a nie jedynie przedłużeniu okresu zatrzymania dokumentu.
Okres próbny dla nowych kierowców od września 2026 roku
Zgodnie z ustawą od 3 września 2026 r. zacznie obowiązywać dwuletni okres próbny dla osób, które po raz pierwszy uzyskają prawo jazdy kategorii B.
W przypadku młodych kierowców okres próbny będzie trwał trzy lata albo do ukończenia 20. roku życia. W tym czasie obowiązywać będzie limit 0,0 promila alkoholu w organizmie.
Przekroczenie 12 punktów karnych będzie skutkowało obowiązkowym szkoleniem w zakresie zagrożeń w ruchu drogowym. Popełnienie dwóch wykroczeń w okresie próbnym może skutkować jego wydłużeniem o kolejne dwa lata.
Surowsze kary za nielegalne wyścigi i brawurową jazdę
Równolegle obowiązuje ustawa z dnia 4 grudnia 2025 r. o zmianie niektórych ustaw w celu poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego, która wprowadziła zmiany w Kodeksie karnym.
Nowelizacja penalizuje organizowanie, prowadzenie oraz udział w nielegalnych wyścigach pojazdów mechanicznych, a także wprowadza przestępstwo tzw. jazdy brawurowej. Możliwe jest orzeczenie surowszych kar, w tym dożywotniego zakazu prowadzenia pojazdów w określonych przypadkach.
Celem ustaw – jak wskazano w uzasadnieniu – jest „zdecydowane ograniczenie zjawisk szczególnie niebezpiecznych” w ruchu drogowym, takich jak nielegalne wyścigi czy rażące przekraczanie prędkości.