reklama

Nowe serwisy na TKO: Sport | Nekrologi

Zaskakujący zwrot akcji wokół sprzedaży wyspy na jeziorze pod Olsztynem

OlsztynZaskakujący zwrot akcji wokół sprzedaży wyspy na jeziorze pod Olsztynem

Gmina Stawiguda była gotowa do licytacji wyspy.

Jeszcze kilka dni temu wszystko wskazywało na to, że jedna z najbardziej tajemniczych wysp Warmii i Mazur trafi pod młotek. Znalazł się nawet chętny kupiec. Teraz scenariusz zmienił się w ostatniej chwili.

reklama

Gmina Stawiguda była gotowa do licytacji wyspy

Wyspa Herta, położona na Jeziorze Wulpińskim pod Olsztynem, miała zostać wystawiona na licytację 19 grudnia. Nieruchomość została oszacowana na 553 490 zł, a cena wywoławcza miała wynosić 415 117,50 zł. Informacja o planowanym przetargu wzbudziła ogromne zainteresowanie, zarówno wśród mieszkańców regionu, jak i samorządowców. Chęć udziału w licytacji deklarowała gmina Stawiguda. Samorząd nie ukrywał zainteresowania przejęciem wyspy, podkreślając jej przyrodniczą, historyczną i symboliczną wartość.

Kilka dni temu wójt gminy Michał Kontraktowicz zapowiadał, że jeśli Herta trafi w prywatne ręce, nowy właściciel nie otrzyma zgody na jakąkolwiek zabudowę. Wyspa objęta jest bowiem licznymi formami ochrony, a zapisy planistyczne znacząco ograniczają możliwość ingerencji w jej charakter, informuje Radio Olsztyn.

reklama

Wyspa Herta to miejsce z historią, legendami i tragedią

Herta od lat rozpala wyobraźnię mieszkańców Warmii i Mazur. Dziś dzika i porośnięta lasem, sto lat temu była tętniącym życiem letniskiem. Pod koniec XIX wieku kupił ją olsztyński restaurator Robert Rogalla, który stworzył tam popularny ośrodek wypoczynkowy z przystanią, domem, sadem i zapleczem gastronomicznym.

Największy rozkwit wyspy przypadł na okres po I wojnie światowej. Tragiczny przełom nastąpił w 1935 roku, gdy podczas burzy wywrócił się przeładowany prom wracający z wyspy do Dorotowa. Zginęło 12 osób, a wydarzenie zakończyło złoty okres Herty. Do dziś na wyspie zachowały się fundamenty dawnych zabudowań, fragmenty sadu oraz rodzinny cmentarz Rogallów. Z Hertą związane są także lokalne legendy, które dodają temu miejscu aury tajemnicy.

Wyspa Herta jednak nie na sprzedaż

Do licytacji komorniczej ostatecznie nie dojdzie. Jak potwierdzono, do komornika wpłynęła pełna kwota zadłużenia, na które obciążona była nieruchomość, informuje Radio Olsztyn. Tym samym procedura egzekucyjna została wstrzymana, a zapowiadany przetarg stał się nieaktualny.