Olsztyńscy funkcjonariusze KAS rozpracowali jedną z największych grup przestępczych zajmujących się nielegalnym hazardem w Polsce. Dzięki ich śledztwu przed sądem stanie 22 oskarżonych. Skala ujawnionego procederu szokuje.
KAS z Olsztyna ujawnia ogólnopolski proceder
Warmińsko-Mazurski Urząd Celno-Skarbowy w Olsztynie, pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Gdańsku, przeprowadził szeroko zakrojone śledztwo, które doprowadziło do rozbicia zorganizowanej grupy przestępczej prowadzącej nielegalne gry hazardowe. Grupa działała na terenie całego kraju, a jej struktura obejmowała ponad 100 powiązanych firm.
„Firma” – zorganizowany system nielegalnego hazardu
Z ustaleń śledczych wynika, że grupa operowała od września 2015 r. do kwietnia 2017 r. Jej członkowie określali całą strukturę mianem „Firmy”. W skład wchodziły spółki zarejestrowane nie tylko w Polsce, ale również m.in. w Niemczech, Chorwacji, Wielkiej Brytanii, na Cyprze i w krajach Afryki.
Skala działalności: tysiące automatów i 15% rynku
W szczytowym momencie działalności grupa zarządzała około 30 tysiącami nielegalnych automatów do gier, co stanowiło aż 15% krajowego rynku tego typu urządzeń. Zyski z działalności przestępczej były legalizowane za pomocą podstawionych firm i fałszywych dokumentów.
Akt oskarżenia: 22 osoby odpowiedzą przed sądem
Prokuratura Regionalna w Gdańsku skierowała do sądu akt oskarżenia wobec 22 osób. Zarzuty obejmują udział w zorganizowanej grupie przestępczej, urządzanie nielegalnych gier hazardowych, pranie brudnych pieniędzy, fałszowanie dokumentów, oszustwa podatkowe oraz wyłudzanie nienależnych zwrotów podatków.
Kluczowe dowody dostarczyła warmińsko-mazurska KAS
W toku śledztwa funkcjonariusze z Warmii i Mazur zebrali obszerny materiał dowodowy, w tym zeznania świadków, wyjaśnienia oskarżonych oraz opinie biegłych z zakresu informatyki śledczej i technologii hazardowej. To właśnie dzięki pracy służb z Olsztyna możliwe było rozpracowanie całej struktury przestępczej.
Grozi im 20 lat więzienia i przepadek majątku
Za czyny, które zarzuca się oskarżonym, grozi do 20 lat pozbawienia wolności, wysoka grzywna oraz przepadek majątku pochodzącego z nielegalnej działalności. Wartość nielegalnie uzyskanych korzyści może sięgać milionów złotych.
źródło: KAS