16.5 C
Olsztyn
piątek, 18 kwietnia, 2025
reklama

Bunt katolików pod Lidlami. W obronie Gietrzwałdu odmawiali różaniec pod sklepami

OlsztynBunt katolików pod Lidlami. W obronie Gietrzwałdu odmawiali różaniec pod sklepami
Google News Obserwuj nas w Google

W sobotę, 5 kwietnia 2025 roku, katolicy w całej Polsce wyszli na ulice, aby protestować przeciwko budowie centrum dystrybucyjnego Lidla w Gietrzwałdzie. Odmawiali różaniec, modlili się i apelowali o zatrzymanie inwestycji zlokalizowanej nieopodal Sanktuarium Maryjnego.

Protest w obronie świętości

Organizatorem akcji jest Komitet Obrony Gietrzwałdu, który już wcześniej sprzeciwiał się planom koncernu. Tym razem zapowiedział ogólnopolski protest, który odbył się w dziesiątkach miast, m.in. w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Gdańsku, Olsztynie czy Rzeszowie.

Według organizatorów planowana inwestycja Lidla zagraża nie tylko środowisku naturalnemu, ale przede wszystkim duchowemu znaczeniu Gietrzwałdu, który od XIX wieku jest celem pielgrzymek wiernych z całej Polski. Protestujący inwestycję nazywają „śmieciową” i nie kryją emocji.

Różaniec i grad

W trakcie protestu, który odbył się przy jednym ze sklepów Lidl w Olsztynie, uczestnicy wspólnie odmawiali różaniec. W ich ocenie to forma duchowej obrony miejsca uznawanego za święte.

„Zdrowaś Maryjo, łaski pełna Pan z Tobą” – modlili się na głos, trzymając różańce. Choć pogoda nie sprzyjała, a na zebranych spadł z nieba grad, zebrani nie wstrzymywali swojego protestu.

„To miejsce nie może zostać zniszczone”

Przeciwnicy inwestycji twierdzą, że decyzja o budowie centrum dystrybucyjnego kilkaset metrów od sanktuarium jest absurdalna.

„Nie po to nasi przodkowie przelewali krew za tę ziemię, żeby teraz bezcześcić to miejsce i zasypywać je śmieciami” – mówił organizator zgromadzenia Jacek Wiącek.

Pojawiły się też mocne słowa o „niemieckiej inwazji” na Gietrzwałd: „Niemcy próbują wkroczyć do Gietrzwałdu, żeby go zniszczyć, a nie przejąć. Tego nie możemy zaakceptować.” – dodawał prowadzący protest.

Pikiety w całej Polsce

Wedle Komitetu Obrony Gietrzwałdu protesty odbyły się w wielu miejscach w całym kraju. W miastach wierni zebrali się przed sklepami Lidla z różańcami, transparentami i hasłami: „Stop śmieciowej inwestycji!”, „Hańba!”, „Nie dla profanacji Gietrzwałdu!”.

W Warszawie manifestowano m.in. przy Kolumnie Zygmunta, a także pod sklepami na Grochowskiej i Pileckiego. Podobne sceny miały miejsce w Krakowie, Wrocławiu, Łodzi, Gdańsku, Katowicach i wielu innych miastach.

„To dopiero początek”

Choć frekwencja w wielu miejscach była skromna, organizatorzy zapowiadają, że nie złożą broni.

„Te protesty trwają i będą trwały aż do czasu, gdy Lidl oficjalnie ogłosi, że z tej lokalizacji zrezygnuje.” – mówił uczestniczący w proteście były poseł i minister PiS, prezes Fundacji im. Piotra Poleskiego Jerzy Szmit.

Według Komitetu Obrony Gietrzwałdu jedynym możliwym zakończeniem protestów będzie oficjalne ogłoszenie przez Lidl, że wycofuje się z inwestycji.

Stanowisko Lidl Polska

Wobec akcji protestacyjnych Lidl Polska wystosował stanowisko:

„Aleksandra Robaszkiewicz, Lidl Polska: W związku z trwającymi działaniami mającymi na celu uzyskanie rozstrzygnięć administracyjnych obecnie nie prowadzimy żadnych prac związanych z potencjalną inwestycją Lidl Polska we wskazanej lokalizacji.

Chcemy podkreślić, że na wspomnianym terenie miałoby potencjalnie powstać centrum dystrybucji Lidl Polska. Główną funkcją tego obiektu byłaby dystrybucja przede wszystkim produktów spożywczych do kilkudziesięciu sklepów Lidl Polska zlokalizowanych w województwie warmińsko-mazurskim oraz części województw ościennych. Planowane w tym rejonie centrum obsługiwałoby wyłącznie polskie sklepy naszej sieci.

Obecnie w Polsce funkcjonuje 13 takich centrów dystrybucji Lidl Polska. Każde z nich pozwala na komfortową pracę ponad 1000 osób w regionie, a w samych centrach dystrybucji powstaje każdorazowo 200-250 nowych miejsc pracy. Naszym celem jest, aby być „dobrym sąsiadem” społeczności lokalnych, dlatego zapewniamy nowoczesne wyposażenie, dzięki któremu hale magazynowe są bezpieczne oraz ciche. Stosowane w naszych budynkach ekologiczne technologie pozwalają na znaczne zminimalizowanie wpływu na środowisko naturalne. W naszych centrach dystrybucji nie składujemy odpadów. Stanowią one miejsca przeładunkowe dla surowców, takich jak makulatura, folia, puszki czy butelki PET, które przekazujemy wyspecjalizowanym firmom zajmującym się recyklingiem. Dokładna ilość opakowań kaucyjnych może być jedynie szacowana, gdyż system kaucyjny jest nadal w fazie projektowania. Takie prognozy zostały uwzględnione już przy planowaniu centrum dystrybucyjnego, w ramach przygotowań do startu systemu kaucyjnego. W całej naszej działalności dążymy do redukcji plastiku oraz prowadzenia gospodarki odpadami w obiegu zamkniętym, dlatego dbamy o recykling surowców i ponowne ich wykorzystanie.”

Zostaw opinię pod artykułem
reklama
Popularne wideo z regionu

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Google News Obserwuj nas w Google

21 KOMENTARZY

Włącz powiadomienia e-mail
Wyślij maila o
21 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
...
7 kwietnia 2025 14:41

Czyli według tych „katolików” Polakiem jest tylko ten co poszedł protestować pod Lidla. Co za prawicowe czuby.

najprawdziwszy polak
8 kwietnia 2025 01:27

Dobrze odklejony ten ostatni gość esencja spranego mózgu. Uwielbiam te gadki kto jest prawdziwym Polakiem a kto nie i oczywiście ma decydować o tym jakiś zdemenciały dziad z pikiety pod lidlem…

Polecane