2 C
Olsztyn
poniedziałek, 11 grudnia, 2023
reklama
reklama

Olsztyński sąd stawia na energię ze słońca

OlsztynOlsztyński sąd stawia na energię ze słońca

Ostatnio coraz więcej instytucji publicznych w Polsce decyduje się na inwestycje w odnawialne źródła energii, a Sąd Okręgowy w Olsztynie dołączył do tego grona. Właśnie zakończyła się budowa instalacji fotowoltaicznej na dachu budynku sądu. To kolejny krok na drodze do zrównoważonego rozwoju i ekologii w Polskim systemie sądowniczym.

reklama

Technologia na służbie ekologii

Instalacja składa się z 108 paneli fotowoltaicznych o łącznej mocy do 50 kW. Montaż odbywał się z wykorzystaniem specjalistycznego sprzętu i dźwigów, ze względu na dużą wysokość budynku. Cała instalacja została wyceniona na ponad 167 tysięcy złotych i jest finansowana ze środków Ministerstwa Sprawiedliwości.

Korzyści ekonomiczne i ekologiczne

Według wstępnych obliczeń, panele mają potencjał do wygenerowania nawet 10% energii potrzebnej do funkcjonowania Sądu. Co więcej, największa produkcja energii ma miejsce w godzinach, kiedy sąd jest najbardziej aktywny, co oznacza realne oszczędności w rachunkach za prąd.

reklama

Ale to nie wszystko. Instalacja fotowoltaiczna wpłynie także na redukcję emisji CO2, co jest korzystne zarówno dla mieszkańców Olsztyna, jak i dla środowiska na większą skalę.

Inne sądy idą w ślady Olsztyna

Nie tylko Sąd Okręgowy w Olsztynie widzi potrzebę inwestowania w odnawialne źródła energii. Sąd Rejonowy w Olsztynie również rozważa taką możliwość i aktualnie aplikuje o środki na realizację podobnej inwestycji.

reklama

Inwestycje w odnawialne źródła energii to nie tylko korzyści ekonomiczne, ale także wkład w ochronę środowiska. Sąd Okręgowy w Olsztynie stanowi przykład, że instytucje publiczne również mogą i powinny działać w kierunku zrównoważonego rozwoju. To ważny sygnał dla innych sądów i instytucji w Polsce, pokazujący, że ekologia i efektywność mogą iść w parze.

źródło: Sąd Okręgowy

reklama
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
reklama

1 KOMENTARZ

Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
User9
10 października 2023 08:03

Przy takim nachyleniu paneli w zimę śnieg będzie zalegać aż do wiosny.

Polecane
Ogłoszenia