reklama

Nowe serwisy na TKO: Sport | Nekrologi

Znana instytucja chce wesprzeć biznes w Olsztynie – miliony z Unii na wyciągnięcie ręki

OlsztynZnana instytucja chce wesprzeć biznes w Olsztynie - miliony z Unii na...

Można skorzystać z różnych form wsparcia.

Spotkanie w Olsztynie pokazało, jak wiele szans dają Fundusze Europejskie lokalnym przedsiębiorcom. Eksperci z PARP i MFiPR przedstawili konkretne programy wsparcia, dostępne już teraz lub ruszające w najbliższych miesiącach.

reklama

Wsparcie dla firm z sektora MŚP i startupów

20 marca 2025 roku w Olsztynie odbyło się spotkanie z cyklu „Twój region – Twoja przyszłość. Jak wykorzystać Fundusze Europejskie?”, organizowane przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości oraz Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej. Uczestniczyli w nim przedstawiciele lokalnego biznesu, startupów oraz eksperci zajmujący się finansowaniem unijnym.

Karolina Dorywalska z PARP podkreśliła, że takie wydarzenia mają ogromną wartość dla lokalnych firm, szczególnie tych z sektora MŚP.

reklama

„Spotkania regionalne nie tylko umożliwiają zdobycie cennej wiedzy, ale także stanowią doskonałą przestrzeń do nawiązywania kontaktów, wymiany doświadczeń oraz poszukiwania nowych dróg rozwoju” – powiedziała Karolina Dorywalska.

Konkretne nabory i programy

Aneta Zielińska-Sroka z PARP zaprezentowała szczegółowo dostępne obecnie i planowane formy wsparcia. W 2025 roku planowane jest ogłoszenie 19 naborów, których łączna wartość to niemal 2,2 miliarda złotych.

Wśród przedstawionych form wsparcia znalazły się m.in. „Granty na Eurogranty”, skierowane zarówno do przedsiębiorców (nabór trwa do 17 kwietnia), jak i jednostek badawczych (nabór do 24 kwietnia). Uczestnicy spotkania mogli także dowiedzieć się więcej o programach podnoszących kompetencje zespołów, takich jak „Akademia HR” oraz „Usługi Rozwojowe 4.0”, które są dedykowane dostawcom z Bazy Usług Rozwojowych. Firmy, które borykają się z przejściowymi trudnościami, mogą natomiast skorzystać z programu „Wsparcie firm w okresowych trudnościach”. Warto również zwrócić uwagę na inicjatywę „Dostępność szansą na rozwój”, która pomaga firmom dostosowywać swoje produkty i usługi tak, by były bardziej dostępne dla szerokiego grona klientów.

„Fundusze Europejskie to nie tylko możliwość pozyskania środków na konkretne projekty, ale także unikalna okazja do skorzystania z pełnej palety narzędzi wspierających rozwój” – zaznaczała Aneta Zielińska-Sroka.

Nowe ścieżki już od kwietnia i maja

Wiosną ruszają nowe edycje programów w ramach Funduszy Europejskich dla Nowoczesnej Gospodarki. „Ścieżka SMART” oferuje dwa nabory: pierwszy – na projekty związane z dostępnością (kwiecień), drugi – otwarty tematycznie, dla wszystkich MŚP (maj). Na oba przeznaczono ponad miliard złotych.

W kwietniu rozpocznie się też nabór do programu „Wzornictwo dla MŚP”, dedykowanego firmom z Polski Wschodniej, w tym także prowadzonym przez kobiety. Program zakłada kompleksowe wsparcie – od audytu, przez strategię, aż po wdrożenie rozwiązań wzorniczych.

Startupy na celowniku – mentoring, platformy i inkubacja

Marcin Seniuk z PARP zaprezentował inicjatywy skierowane do młodych firm i osób z innowacyjnymi pomysłami. Program „Startup Booster Poland – Smart Up” oferuje mentoring, szkolenia i kontakty biznesowe. Działa też projekt „Platformy startowe dla nowych pomysłów”, wspierający założenie firmy w Polsce Wschodniej.

W ramach „Laboratorium Innowatora” pomysłodawcy mogą współpracować z ekspertami, by przekształcić ideę w realny projekt biznesowy.

Lokalne fundusze i wsparcie z regionu

Anna Helbrecht z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Warmińsko-Mazurskiego omówiła działania w ramach programu Fundusze Europejskie dla Warmii i Mazur 2021–2027. Natomiast Mateusz Szulc z BGK przedstawił możliwości finansowania innowacyjnych przedsięwzięć w ramach Funduszy Europejskich dla Nowoczesnej Gospodarki.

Konsultacje i networking

Spotkaniu towarzyszyły indywidualne konsultacje przy stoiskach informacyjnych PARP, PIFE, BGK oraz Innovation Coach. Przedsiębiorcy mieli możliwość uzyskania praktycznych wskazówek dotyczących aplikowania o środki i planowania działań inwestycyjnych.

Spotkanie w Olsztynie spotkało się z dużym zainteresowaniem lokalnych firm. Kolejne wydarzenie w ramach cyklu zaplanowano na 31 marca w Lublinie, z udziałem Minister Katarzyny Pełczyńskiej-Nałęcz.

źródło: PARP, fot. PARP

Tym żyje Olsztyn

reklama
0 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze

Darmowe badania prenatalne z NFZ w Szpitalu Miejskim w Olsztynie

Nowoczesna diagnostyka prenatalna w Olsztynie: co oferuje poradnia Szpitala Miejskiego?

Zestawy hyroforowe – przeczytaj, zanim kupisz!

Ile kosztuje kompletny zestaw hydroforowy w ogrodach lub domach jednorodzinnych?

Zatankuj i zapłać mniej za wielkanocne zakupy. Nowa promocja Intermarché Olsztyn

Tankujesz przed Wielkanocą? W Intermarché Olsztyn dostajesz dzięki temu zniżkę na zakupy.

Wielkanocna oferta premium Delikatesów Na Zdrowie w Olsztynie robi wrażenie

Czy warto zamienić klasyczne wyroby na wersje premium podczas Wielkanocy?

Jak zadbać o dobrą jakość snu nastolatka?

Dlaczego sen jest kluczowy w wieku nastoletnim?

Szpital Miejski w Olsztynie inwestuje w nowoczesne technologie. Realizuje projekt cyfrowej transformacji

Miejski Szpital Zespolony w Olsztynie realizuje duży projekt modernizacyjny, którego celem jest unowocześnienie systemów informatycznych oraz poprawa jakości obsługi pacjentów.

Znany influencer motoryzacyjny przyjeżdża w piątek do Olsztyna

Będzie gościem specjalnym podczas otwarcia nowego punktu szkoły nauki jazdy Hirpol na Jarotach.

Praca hybrydowa na Warmii i Mazurach – jak efektywnie zarządzać zespołem rozproszonym?

Analizujemy, jak pracodawcy na Warmii i Mazurach mogą skutecznie połączyć pracę zdalną z kilkoma dniami obecności w biurze.

Cały Olsztyn zamawia właśnie tutaj. Ta restauracja znów wygrywa w ogólnopolskim plebiscycie Pyszne Awards

Klienci nie mieli wątpliwości. Druga wygrana z rzędu dla popularnej restauracji z Olsztyna.
reklama
reklama