10 C
Olsztyn
niedziela, 25 lutego, 2024
reklama

Startują pożyczki wspierające turystykę we wschodniej Polsce

WiadomościStartują pożyczki wspierające turystykę we wschodniej Polsce

W ramach unijnego programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej na rok 2024 mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa mogą skorzystać z pożyczek na rozwój działalności turystycznej i związanej z turystyką. Budżet przewidziany na ten cel to 100 mln euro.

reklama

Przedsiębiorcy zainteresowani wsparciem muszą realizować projekty inwestycyjne w województwach: warmińsko-mazurskim, podlaskim, świętokrzyskim, lubelskim, podkarpackim oraz części mazowieckiego – bez Warszawy i jej okolic. Kwota maksymalna pojedynczej pożyczki wynosi 1 mln zł, a maksymalny okres spłaty rozciąga się na 7 lat. Oprocentowanie pożyczek ma być bardziej korzystne niż w przypadku pożyczek dostępnych na rynku. Nie będzie także dodatkowych opłat za ich udzielenie i obsługę. Przewidziano także możliwość dostosowania harmonogramu spłat do sezonowości działalności, a jeden podmiot będzie mógł ubiegać się o dwie pożyczki.

Nowość w programie to przywileje dla firm, które działają na rynku nie dłużej niż trzy lata oraz dla projektów uzupełniających turystyczne szlaki w ramach Priorytetu V. Pieniądze pozyskane w ramach programu można przeznaczyć na rozbudowę infrastruktury turystycznej, jak pensjonaty czy wypożyczalnie sprzętu wodnego.

reklama

Partnerami finansującymi są instytucje wybrane przez Bank Gospodarstwa Krajowego, które będą prowadzić procedury udzielania pożyczek w rozmaitych regionach Polski Wschodniej. W każdym z wymienionych województw działa wyznaczony podmiot odpowiedzialny za realizację programu.

Program Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej, wspierany przez Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, ma na celu zwiększenie konkurencyjności i poprawę jakości życia w regionie. Zakres inwestycji objętych programem jest szeroki i dotyczy m.in. zmian klimatycznych, mobilności miejskiej, ochrony bioróżnorodności i rozwijania zrównoważonej turystyki. Całkowity budżet programu na lata 2021–2027 wynosi ponad 12 mld zł.

Szczegółowe informacje na temat samego programu pożyczkowego i warunków jego realizacji dostępne są na stronie Banku Gospodarstwa Krajowego.

reklama

źródło: Urząd Marszałkowski

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama

1 KOMENTARZ

Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Mazur
31 stycznia 2024 13:20

I powstaną kolejne miejsca z cenami z duszy…..Warto w tym pomagać?

Polecane
Ogłoszenia