3.1 C
Olsztyn
sobota, 21 grudnia, 2024
reklama

Dziki parking koło Aury: co i kiedy się zmieni?

OlsztynDziki parking koło Aury: co i kiedy się zmieni?

Na zapleczu ul. 22 Stycznia w Olsztynie od lat funkcjonuje tzw. dziki parking. Choć jego lokalizacja w samym centrum miasta mogłaby generować dochody i służyć mieszkańcom, teren pozostaje zaniedbany. Sprawa trafiła na wokandę miejskich rozmów dzięki interpelacji radnego Mirosława Arczaka. Czy miasto znajdzie sposób, by uporządkować problematyczny obszar?

Niewykorzystany potencjał

Radny Mirosław Arczak w interpelacji z 7 listopada 2024 roku zwrócił uwagę na ogromny potencjał dzikiego parkingu. Podkreślił, że teren objęty Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego mógłby zostać przekształcony w pełnoprawny parking. Z szacunków wynika, że miejsce to mogłoby generować nawet 140 tys. zł rocznie z opłat parkingowych.

Arczak wskazał również na problem punktu gromadzenia odpadów znajdującego się na tym terenie. Zwrócił uwagę na jego niefunkcjonalność oraz negatywny wpływ na estetykę miejsca. Zaznaczył, że mieszkańcy i osoby przyjezdne niejednokrotnie podkreślali, że „obecny sposób zagospodarowania ww. działek, ani sposób funkcjonowania punktu gromadzenia odpadów nie licują z faktem, iż jest to rozległy teren w ścisłym centrum miasta wojewódzkiego i stolicy regionu.”.

Realizacja poza zasięgiem

Prezydent Olsztyna w odpowiedzi z 25 listopada 2024 roku przyznał, że problem jest dobrze znany lokalnym władzom. Jednak realizacja inwestycji wymaga znacznych środków, które w obecnej sytuacji budżetowej są poza zasięgiem. Szacowane koszty opracowania koncepcji zagospodarowania wynoszą od 100 do 300 tys. zł.

Mimo trudności miasto podejmuje działania doraźne. Po przeprowadzonej wizji terenowej w listopadzie uporządkowano punkt gromadzenia odpadów, co poprawiło jego estetykę i funkcjonalność. Władze deklarują, że w kolejnych latach postarają się uwzględnić środki na kompleksowe zagospodarowanie terenu w budżecie.

Czy teren doczeka się zmian?

Dziki parking przy Aurze pozostaje symbolem niewykorzystanego potencjału w centrum oraz nieciekawą wizytówką Olsztyna. Mieszkańcy i użytkownicy terenu liczą na zmiany, które poprawią funkcjonalność oraz estetykę miejsca. Tymczasem miasto balansuje między oczekiwaniami mieszkańców a ograniczeniami finansowymi. Czy przyszłe budżety przyniosą rozwiązanie tego problemu?

źródło: UM Olsztyn

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

2 KOMENTARZY

2 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
jawneije
12 grudnia 2024 11:35

Nic nie robić, właśnie teraz służy mieszkańcom, to nie jest teren turystyczny, żaden turysta tam nie chodzi. Wszystko płać i płać i płać, współczesne niewolnictwo

Jarosław
13 grudnia 2024 08:35

Haha. Dziki parking czyt. parking nie przynosząc nikomu szekli. No właśnie to jedyne miejsce dla ludzi w okolicy. W reszcie przybytków dookoła jesteśmy tylko konsumenta i czyt. chodzącym portfelami.

Polecane