4 C
Olsztyn
niedziela, 22 grudnia, 2024
reklama

Poznaj najniżej położony punkt w Olsztynie i jego fascynującą historię

OlsztynPoznaj najniżej położony punkt w Olsztynie i jego fascynującą historię

Olsztyn, miasto pełne jezior i zieleni, oferuje mieszkańcom i turystom nie tylko malownicze krajobrazy, ale również fascynujące zakątki, które kryją w sobie wyjątkową historię. Jednym z takich miejsc jest najniżej położony punkt w mieście – lokalizacja, o której niewielu wie, a która zasługuje na uwagę.

Gdzie znajduje się najniższy punkt w Olsztynie?

Najniżej położony punkt w stolicy Warmii i Mazur znajduje się na północnych obrzeżach miasta, w okolicach połączenia rzek Łyny i Wadąg, na granicy z gminą Dywity. Jego wysokość to zaledwie 88 m n.p.m., co czyni go niemal o połowę niższym od najwyższego punktu miasta, znajdującego się na wysokości 155 m n.p.m.

To wyjątkowe miejsce wyróżnia się jednak nie tylko położeniem geograficznym, ale także historycznym obiektem – elektrownią wodną Łyna.

Elektrownia z ponadstuletnią historią

Decyzja o budowie zapory i elektrowni wodnej Łyna w Olsztynie zapadła w 1904 roku, a budowę rozpoczęto rok później. Obiekt uruchomiono w 1907 roku, a koszt jego budowy wyniósł 900 tys. marek. Początkowo elektrownia była wyposażona w trzy turbiny Francisa o łącznej mocy 375 kW, dostarczała prąd mieszkańcom i zajezdni tramwajowej. Liczba odbiorców wzrosła z 362 w pierwszym kwartale działalności do 2000 w ciągu dziesięciu lat.

W 1927 roku, ze względu na rosnące zapotrzebowanie na energię, przeprowadzono modernizację, instalując turbiny Kaplana w miejsce dwóch turbin Francisa oraz przebudowując kanały wylotowe. Elektrownia od początku posiadała przepławkę dla ryb. Podczas II wojny światowej, w styczniu 1945 roku, wycofujące się wojska niemieckie zniszczyły zaporę ziemną. Na szczęście reszta urządzeń ocalała. Naprawę zapory rozpoczęto w maju 1945 roku.

W latach 90. XX wieku przeprowadzono kolejne modernizacje: w 1996 roku wyłączono hydrozespół nr 2, w 1997 roku zastąpiono hydrozespół nr 3 nowoczesnym urządzeniem firmy FLYGT, a w 1999 roku zmodernizowano część turbinową i sterowniczą hydrozespołu nr 1. Obecnie w elektrowni pracują dwie maszyny.

Najniższy punkt regionu i jego ciekawostki

Warto wspomnieć, że najniżej położony punkt w całym województwie warmińsko-mazurskim znajduje się w Raczkach Elbląskich, na wysokości 1,8 m p.p.m. Przez lata miejsce to było uznawane za najniższy punkt w Polsce, ale nowsze badania wykazały, że ten rekord należy do depresji we wsi Marzęcino w województwie pomorskim, położonej na 2,2 m p.p.m.

źródło: olsztyn.eska.pl, energa-wytwarzanie.pl fot: energa-wytwarzanie.pl

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

1 KOMENTARZ

1 Komentarz
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Słowianin
16 grudnia 2024 09:08

Coś napisane ale nieskończone. Jaką obecnie moc mają turbiny? Ile ich jest? Kto korzysta z tej energii. Ile osób tam pracuje? Czy można zwiedzać?

Polecane