Na Warmii i Mazurach znajduje się pięćdziesiąt miast, które w ciągu wieków przechodziły różne zmiany. Niektóre z nich traciły prawa miejskie, by później je odzyskać, a inne cieszą się tym statusem od setek lat. Najstarsze miasto uzyskało prawa miejskie prawie 800 lat temu.
Długowieczna historia miasta
To najstarsze miasto województwa warmińsko-mazurskiego zostało założone w 1237 roku przez Krzyżaków, którzy wybudowali zamek obronny nad brzegiem rzeki. Wokół zamku szybko powstała osada handlowa, która już w 1246 roku otrzymała prawa miejskie (778 lat temu). Tak długa i bogata historia czyni to miasto wyjątkowym w skali regionu, Polski i Europy.
Obecnie to miasto jest drugim co do wielkości i liczby mieszkańców w województwie warmińsko-mazurskim. Zajmuje powierzchnię 79,8 km² i zamieszkuje je 113 195 osób według danych GUS z 2024 roku. Nie wszyscy wiedzą, że jest to także najniżej położone miasto w Polsce, z wysokością od 1,8 m p.p.m. do 92 m n.p.m. O jakim mieście mowa? Najstarszym miastem naszego regionu jest Elbląg. Elbląg to także jedno z najstarszych miast w Polsce i Europie.
Najmłodsze miasto
Najmłodszym miastem w województwie warmińsko-mazurskim jest Wielbark, które uzyskało prawa miejskie w 1723 roku. W 1946 roku, z powodu zniszczeń wojennych, utraciło status miasta. Dopiero w 2019 roku je odzyskało.
źródło: olsztyn.eska.pl
Lidzbark warmninski 1308 rok
BARCZEWO 1323r