Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Olsztynie przygotowała siedemnaście nowych, bezpiecznych miejsc lęgowych dla bocianów białych. Przed ich przyszłorocznym przylotem na wolno stojących słupach zamontowano specjalne platformy, które będą służyły jako gniazda na nadchodzący sezon lęgowy.
Platformy dla bocianów
Nowe stanowiska lęgowe wykonano z myślą o bezpieczeństwie i komforcie bocianów. Drewniane słupy o wysokości 8-9 metrów zostały wyposażone w platformy o średnicy 130 cm, zbudowane z żerdzi sosnowych lub świerkowych. Wypełnienie stanowiły naturalne materiały gniazdowe, takie jak gałęzie, siano czy słoma, a wierzch został przykryty darnią, ułożoną korzeniami do góry. Dzięki temu materiał gniazdowy nie jest wywiewany przez wiatr, a całość przypomina naturalne gniazdo bocianie.
Dlaczego nowe miejsca lęgowe są potrzebne?
Zmiany w infrastrukturze wiejskiej oraz remonty budynków gospodarczych znacznie ograniczają dostępność miejsc lęgowych dla bocianów. Tradycyjne dachy coraz częściej są zastępowane nowoczesnymi pokryciami, które uniemożliwiają ptakom budowanie gniazd. Dodatkowo bocianie gniazda, ważące średnio 300 kg (a czasem nawet 700 kg), mogą powodować uszkodzenia konstrukcji budynków, stanowiąc zagrożenie dla bezpieczeństwa mieszkańców.
Prace związane z budową nowych platform miały charakter interwencyjny – skupiono się na miejscach, gdzie konieczne było pilne przeniesienie gniazda lub utworzenie nowego stanowiska lęgowego.
Projekt ochrony bocianów białych w regionie
Działania realizowane w 2024 roku są częścią większego projektu „Poprawa warunków gniazdowania bociana białego w województwie warmińsko-mazurskim”. Projekt jest finansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, a jego kontynuacja planowana jest na 2025 rok. W Polsce bociany białe podlegają ochronie ścisłej i wymagają ochrony czynnej.
Bocian biały od wieków jest symbolem polskiej wsi i harmonii z naturą. Ochrona tego gatunku na Warmii i Mazurach nie tylko wspiera lokalną faunę, ale również buduje świadomość ekologiczną wśród mieszkańców regionu.
źródło: RDOŚ w Olsztynie