W niedzielę mieszkańcy Olsztyna mieli okazję uczestniczyć w pierwszej w historii miasta procesji Chrystusa Króla. Wydarzenie zainaugurowała uroczysta Msza św. w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa, której przewodniczył proboszcz ks. Janusz Wieszczyński. W trakcie nabożeństwa podkreślano, że procesja z wizerunkiem Chrystusa Króla oraz relikwiami świętych – św. Maksymiliana Marii Kolbego, św. Andrzeja Boboli i bł. Jerzego Popiełuszki – jest szczególną okazją do publicznego wyrażenia wiary, modlitwy i jedności wiernych.
Refleksja o królowaniu Chrystusa
Podczas homilii ks. Grzegorz Oleksik mówił o królewskiej godności Jezusa, który swoją pokorę i miłość wywyższył na drzewie krzyża. Wskazywał, że Jezus jako Król Wszechświata zasiadł na symbolicznym tronie w postaci ubogiego żłobu w Betlejem. Duchowny przypomniał, że zadaniem chrześcijan jest budowanie królestwa Chrystusa na ziemi poprzez codzienne działania, w tym zwalczanie nienawiści, szerzenie pokoju i okazywanie miłości.
Procesja jako publiczne wyznanie wiary
Procesja Chrystusa Króla, która przeszła ulicami Olsztyna, była jednym z ośmiu podobnych wydarzeń w Polsce. Inicjatywa ta wpisała się w obchody Wielkiej Nowenny Jubileuszu 2000 lat Odkupienia, przygotowujące do Roku Jubileuszowego 2033. Wierni podkreślali, że procesja była ważnym świadectwem wiary w czasach, gdy coraz rzadziej mówi się o Chrystusie. Uczestnicy chcieli zachęcić innych do odważniejszego wyznawania wiary oraz podkreślić, że Chrystus jest nie tylko Królem niedzielnych uroczystości, ale także codziennego życia.
Wspólne świadectwo wielu wspólnot
W organizację procesji zaangażowały się liczne grupy modlitewne, w tym wspólnota Wojowników Maryi oraz Zakon Rycerzy św. Jana Pawła II. Wspólnoty te, reprezentujące różnorodne charyzmaty, dążyły do ukazania jedności Kościoła. Uczestnicy zaznaczali, że w centrum ich duchowości znajduje się zarówno Chrystus Król, jak i Jego Matka Maryja, Królowa, która prowadzi wiernych do Jezusa. Dla wielu osób udział w procesji był wyrazem zobowiązania do świadectwa wiary w życiu codziennym.
Modlitwa pod figurą Chrystusa Króla
Procesja zakończyła się pod figurą Chrystusa Króla Wszechświata przy kościele Chrystusa Odkupiciela Człowieka. Tam wierni wspólnie odmówili Litanię do Chrystusa Króla, a następnie odczytano akt intronizacji. Organizatorzy podkreślali, że figura jest pamiątką uroczystej intronizacji Chrystusa Króla, której 24 lata temu dokonał śp. arcybiskup Edmund Piszcz. Wydarzenie to przypominało, że wiara powinna przenikać każdą dziedzinę życia – od spraw prywatnych po społeczne.
źródło: Archidiecezja Warmińska, fot. Michał Jasionowicz
Oszołomy.
Szur, szur, szur to idą ….