1 C
Olsztyn
wtorek, 19 listopada, 2024
reklama

Przełomowa operacja w Olsztynie – 14-latka z szansą na nowe życie

OlsztynPrzełomowa operacja w Olsztynie – 14-latka z szansą na nowe życie

Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy w Olsztynie przeprowadził wyjątkową operację u 14-letniej pacjentki z rzadką wadą wrodzoną – połowiczym niedorozwojem twarzy. Zabieg, który trwał pięć godzin, wykorzystał najnowocześniejsze technologie, w tym wirtualną rzeczywistość, oraz autorską metodę rekonstrukcji żuchwy z zastosowaniem kości strzałkowej i indywidualnej protezy stawu skroniowo-żuchwowego.

Nowatorska metoda leczenia

Operacja była kompleksowym procesem, zaplanowanym w wirtualnej rzeczywistości, co pozwoliło na precyzyjne dopasowanie protezy i rekonstrukcję brakujących struktur twarzy. Zespół chirurgów użył kości strzałkowej pacjentki, aby zastąpić brakującą część żuchwy, a proteza stawu skroniowo-żuchwowego została dokładnie osadzona w kości skroniowej.

Ta nowatorska metoda, rzadko stosowana na świecie, została wdrożona po raz pierwszy w Polsce u pacjenta z tak złożoną wadą. Jak podkreślają specjaliści, technologia ta znacząco podnosi bezpieczeństwo pacjenta oraz skuteczność leczenia.

Wsparcie zaawansowanych technologii

Szpital w Olsztynie jest jednym z dwóch ośrodków w kraju, które dysponują mikroskopem dedykowanym do superzespoleń naczyniowych. Urządzenie, zakupione w ramach projektu inwestycyjnego na utworzenie Centrum Leczenia Wad Twarzoczaszki i Chorób Rzadkich, umożliwia precyzyjne przeprowadzanie najbardziej skomplikowanych operacji.

Lepsza jakość życia pacjentki

Pacjentka od lat jest pod opieką zespołu wielospecjalistycznego, który obejmuje chirurgów szczękowo-twarzowych, laryngologów i okulistów. Operacja otwiera przed nią szansę na poprawę symetrii twarzy, odbudowę uzębienia, a także rehabilitację funkcji oddechowych i mowy.

– Dzięki tej operacji dziewczynka ma szansę na lepszą jakość życia, a nasz zespół potwierdził swoją pozycję liderów w leczeniu wad twarzoczaszki – podkreśla dyrektor szpitala, dr n. med. Krystyna Piskorz-Ogórek.

Zespół chirurgiczny na medal

Operację przeprowadził zespół wybitnych specjalistów z Oddziału Chirurgii Szczękowo-Twarzowej pod kierunkiem dr hab. n. med. Krzysztofa Dowgierda. W skład zespołu weszli doświadczeni chirurdzy, rezydenci oraz zespół pielęgniarski, którzy wspólnie udowodnili, że polska medycyna jest gotowa na najbardziej zaawansowane wyzwania.

źródło: Szpital Dziecięcy w Olsztynie

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

0 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane