15-letnia Cristina z Angoli, która przeszła w szpitalu w Olsztynie bardzo skomplikowaną operację, ma przed sobą tydzień w ośrodku wypoczynkowym, po czym wróci do swojego kraju. Dwa lata temu dziewczynka upadła, co skutkowało pojawieniem się olbrzymiego guza na jej żuchwie. Rodzina, początkowo myląc guz z ropniem, zwróciła się o pomoc do szamana. Z czasem jednak guz zaczął się powiększać, co wymagało natychmiastowej interwencji medycznej.
Wszystko zaczęło się, kiedy Maria Wiśniewska, pielęgniarka z oddziału okulistycznego w olsztyńskim szpitalu, będąc wolontariuszką Fundacji Dzieci Afryki, była na misji w Angoli. To tam dowiedziała się o Cristinie. Po przekazaniu jej zdjęć lekarzom z olsztyńskiego szpitala, stwierdzono, że dziewczynka wymaga pilnej operacji.
Operacja i rekonwalescencja
Cristina została przetransportowana do Polski. Pod koniec czerwca przeszła w olsztyńskim szpitalu bardzo skomplikowaną operację. W trakcie trwającej sześć godzin procedury, olsztyńscy chirurdzy usunęli olbrzymi guz z żuchwy i zrekonstruowali ten narząd z kości strzałkowej dziewczynki. Nastolatka już czuje się na tyle dobrze, że mogła opuścić szpital.
„W kolejny poniedziałek czeka ją kontrola w poradni chirurgii szczękowo-twarzowej w Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcy w Olsztynie, a potem powrót do Angoli, do rodziny, która czeka z utęsknieniem na swoją Cristinę” – informuje przedstawicielka szpitala.
Inicjatywa Fundacji Dzieci Afryki i zbiórka pieniędzy
Cristina trafiła do Olsztyna dzięki staraniom Fundacji Dzieci Afryki, która od 15 lat pomaga dzieciom z krajów afrykańskich. W tym przypadku pacjentka musiała być przetransportowana do Polski, co było możliwe dzięki wsparciu finansowemu Fundacji.
Obecnie w internecie trwa zbiórka pieniędzy na pomoc dla dziewczynki. Zebrano już ponad 153,5 tys. zł, które zostaną przeznaczone na dalsze leczenie i rehabilitację Cristiny.
Szpital, który daje szansę na nowe życie
Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy w Olsztynie, który jest ośrodkiem eksperckim w leczeniu chorób rzadkich głowy i szyi u dzieci, okazał się jedynym miejscem w Polsce, gdzie Cristina mogła otrzymać pomoc. Dyrekcja szpitala zgodziła się na wykonanie operacji, a lekarze przeprowadzili ją charytatywnie, rezygnując z wynagrodzenia.
Dzięki operacji Cristina ma szansę na normalne życie. Sukces ten pokazuje, jak ważna jest współpraca międzynarodowa w dziedzinie medycyny, a przede wszystkim – jak wielka jest siła ludzkiej empatii i determinacji.
Super. Operacja się udała. Szkoda że nikt nie napiszę, że dziewczynka ma raka kości. Wyszło przy okazji biopsji guza ;(
Super łza się kręci w oku 👌🥹 Brawo za pomoc .