7 listopada w Braniewie odbyło się walne zebranie członków Stowarzyszenia Miast, Gmin i Powiatów „Szlak Świętej Warmii”, podczas którego podjęto decyzję o przyjęciu Gminy Tolkmicko w poczet członków. Mimo że Tolkmicko leży w granicach Powiśla, jego bliskość do Warmii i historyczne związki z regionem biskupim sprawiły, że znalazło się na mapie „Świętej Warmii”.
Przewodniczący Stowarzyszenia, Andrzej Abako, podkreśla, że Szlak Świętej Warmii nie trzyma się ściśle historycznych granic. „Nie traktujemy historycznych granic Warmii zbyt dosłownie. Gdybyśmy to robili, musielibyśmy wykluczyć np. Świętą Lipkę czy Olsztynek, które też mają niewarmińskie pochodzenie, a jednak są ważną częścią tego subregionu” – wyjaśnia Abako. Dodaje, że celem Stowarzyszenia jest rozwój regionu i współpraca z każdym samorządem, który widzi w tej idei swoją szansę.
Nowe cele i plany stowarzyszenia
Stowarzyszenie Miast, Gmin i Powiatów Szlak Świętej Warmii, liczące obecnie 34 członków, to największe stowarzyszenie samorządowe na Warmii i Mazurach. Reprezentuje prawie połowę mieszkańców regionu i co najmniej jedną trzecią jego PKB. Stowarzyszenie stawia sobie za cel rozwój ekoturystyki kulturowej.
Na ostatnim walnym zgromadzeniu przedłużono kadencję dotychczasowego zarządu, który pracuje nad wdrożeniem „Strategii Rozwoju Obszaru Funkcjonalnego Szlak Świętej Warmii do 2030 roku”. Strategia zakłada m.in. stworzenie sieci tras turystycznych łączących najważniejsze atrakcje regionu, lokalne punkty gastronomiczne i miejsca noclegowe.
„Chcemy zaproponować turystom gotowe szlaki o długości 20-30 km, aby w prosty sposób mogli odkrywać piękno regionu” – wyjaśnia Abako. Trasy są już wyznaczone w powiecie olsztyńskim, w przygotowaniu są szlaki w powiecie lidzbarskim, a przyszły rok przyniesie kolejne dla powiatu braniewskiego.
Święta Warmia
Stowarzyszenie nie ogranicza się jedynie do promocji turystycznych walorów Warmii. W przyszłym roku planowane są obchody pięciolecia projektu Szlak Świętej Warmii, który zainaugurowano w czerwcu 2020 roku jako produkt turystyczno-pielgrzymkowy. W ramach obchodów przygotowywany jest „podprojekt” pod nazwą „Warmia jest smaczna”, mający na celu promocję kuchni regionalnej.
Stowarzyszenie wydaje nową książkę „Kuchnie Świętej Warmii. Biesiadnik kulinarny”, która ma przybliżyć turystom lokalne smaki i specjały. Kolejnym krokiem będzie prezentacja Warmii na międzynarodowych targach turystycznych w Nadarzynie, gdzie stoisko regionu pojawi się pod hasłem „Warmiński kredens kunsztyków”. Celem jest promocja regionalnych produktów i rzemiosła oraz stworzenie idei „warmińskiego kredensu”, w którym znajdą się najlepsze lokalne wyroby.
Plany na przyszłość
Stowarzyszenie planuje także ożywić Szlak Napoleoński, który prowadzi przez warmińskie wsie i miasta związane z walkami z czasów wojen napoleońskich w 1807 roku. Zbliżająca się 220. rocznica tych wydarzeń może być świetną okazją do przypomnienia historii regionu. Dodatkowo w ramach Świętej Warmii planowane jest wydanie kolejnych tomów Biblioteczki Świętej Warmii, które będą przybliżać historię, przyrodę i ciekawostki regionu.
Stowarzyszenie Miast, Gmin i Powiatów Szlak Świętej Warmii to dynamicznie rozwijająca się inicjatywa, która przyciąga nowe gminy, promuje kulturę, ekoturystykę i lokalne tradycje, a jej działania mają szansę na długo zagościć na mapie turystycznej Polski.
źródło: Powiat Olsztyński