-1.6 C
Olsztyn
sobota, 14 grudnia, 2024
reklama

Olsztyńscy inżynierowie pomagają Rudiemu w nietypowy sposób

OlsztynOlsztyńscy inżynierowie pomagają Rudiemu w nietypowy sposób

Naukowcy z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie – dr inż. Joanna Pawłowicz i dr inż. Piotr Bilko z Wydziału Geoinżynierii – dokonali skanu 3D psa o imieniu Rudi, który ucierpiał w wypadku. Rudi otrzyma wózek.

Wirtualny „cyfrowy bliźniak” psa Rudiego

Rudi, kundelek o długim, jamnikowatym tułowiu, nie odnajdował się w żadnym z dotychczasowych wózków. Skan 3D, który stworzyli dr inż. Joanna Pawłowicz i dr inż. Piotr Bilko, jest podstawą do zaprojektowania specjalistycznego wózka na wymiar. Prace nad projektem realizowane są w ramach pracy dyplomowej studentki zaprzyjaźnionej z UWM Politechniki Poznańskiej. Do stworzenia wirtualnego obrazu psa tzw. „cyfrowego bliźniaka”  zwróciła się fundacja Psygarnij, która pomaga psom w potrzebie.

Naukowcy wykorzystali ręczny skaner 3D, tworząc chmurę punktów – miliony punktów odzwierciedlających kształt ciała Rudiego, co pozwoli na idealne dopasowanie wózka do jego sylwetki. Wózek pozwoli mu także na rehabilitację podczas spacerów, gdyż tylne łapki będą mogły pracować.

Skanowanie 3D

Skanowanie 3D, wykorzystywane w inżynierii, znajduje również zastosowanie w innych dziedzinach – od protetyki po inwentaryzację zabytków i analizę miejsc wypadków. Jak wyjaśnia dr inż. Piotr Bilko, skany 3D umożliwiają precyzyjne pomiary i odwzorowanie obiektów o skomplikowanych kształtach. Takie dane są niezbędne nie tylko w procesie projektowania, ale i w konserwacji oraz rekonstrukcji zabytków.

Dr inż. Joanna Pawłowicz i dr inż. Piotr Bilko cieszą się, że dzięki zaawansowanym technologiom mogą pomagać nie tylko w nauce, ale także w inicjatywach społecznych. Inżynierowie, w ramach działalności Koła Naukowego Pasjonatów BIM „Kreska”, skanowali ostatnio zabytkowy drewniany kościół w Grążawach, co pomoże w jego konserwacji i renowacji. Obie te inicjatywy ukazują potencjał technologii skanowania 3D w różnych obszarach życia.

źródło: UWM

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

0 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane