8 C
Olsztyn
piątek, 31 marca, 2023
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Strażacy uratowali psa tonącego w jeziorze

GiżyckoStrażacy uratowali psa tonącego w jeziorze

Strażacy ochotnicy uratowali w piątek psa, pod którym załamał się lód na mazurskim jeziorze Gawlik. Udało się nam w ostatniej chwili, bo pies był tak osłabiony i wyziębiony, że już tonął – przekazał Jarosław Bereza z OSP Wydminy.

reklama

Strażaków wezwali na pomoc mieszkańcy Gawlik Wielkich w gminie Wydminy. Relacjonowali, że pies wbiegł na lód, który się pod nim załamał, około 10 metrów od pomostu plaży sołeckiej. Zwierzę nie było w stanie samodzielnie wydostać się z lodowatej wody na śliską taflę.

Mieszkańcy wsi i właściciel zwierzęcia próbowali mu pomóc, rzucając w jego stronę linę, ale nie było to skuteczne. Jezioro jest zamarznięte tylko w pobliżu brzegu, próby wejścia na lód byłyby niebezpieczne.

reklama

Żeby dotrzeć do zwierzęcia, jeden ze strażaków OSP w skafandrze do ratownictwa wodnego użył tzw. deski lodowej. Pozostali asekurowali go linami.

Warmińsko-mazurskie. Pięć osób z Ukrainy w szpitalu po zatruciu tlenkiem węgla

„Pies na tyle osłabł i się wychłodził, że zdążyliśmy dosłownie na styk. Ostatkami sił utrzymywał się na powierzchni, kilkukrotnie zanurzał się pod wodę. Gdy strażak do niego dotarł, to po prostu chwycił go i wyciągnął spod lodu” – powiedział prezes OSP Wydminy Jarosław Bereza.

reklama

Jak dodał, pies czuł, że tonie, bo nie stawiał żadnego oporu i posłusznie poddał się działaniom ratownika.

Wyciągniętego z jeziora psa strażacy doholowali do pomostu i okryli kocem, żeby się ogrzał. Zwierzę przekazali właścicielowi, który ma zabrać go na badania do lekarza weterynarii.

Według prezesa OSP w Wydminach, tamtejsi strażacy ochotnicy mają po kilkanaście interwencji w roku związanych z ratowaniem życia zwierząt. Dzień wcześniej w tej samej miejscowości wezwano ich do kota który utknął na drzewie.

Strażacy uratowali jelenia, pod którym załamał się lód
źródło: PAP

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Popularne
Ogłoszenia

Unikatowy sprzęt trafił do Straży Pożarnej w Olsztynie!

Warmińsko-mazurskie. Pięć osób z Ukrainy w szpitalu po zatruciu tlenkiem węgla