fbpx
-0 C
Olsztyn
sobota, 10 grudnia, 2022
reklama

181 mln zł dla Szpitala Dziecięcego na nowe skrzydło w którym leczone będą dzieci

Olsztyn181 mln zł dla Szpitala Dziecięcego na nowe skrzydło w którym leczone...

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy w Olsztynie otrzyma 181 mln zł z Funduszu Medycznego na zbudowanie nowego skrzydła placówki, w którym leczone będą dzieci z rzadkimi chorobami twarzoczaszki i mózgoczaszki z całego kraju. Obecnie na tego typu operacje dzieci czekają ponad rok.

reklama

O przyznaniu szpitalowi dziecięcemu pieniędzy na Centrum Diagnostyki i leczenia chorób i wad części twarzowej i mózgowej czaszki oraz chorób rzadkich, chorób przewlekłych i wymagających leczenia operacyjnego u dzieci i młodzieży poinformował wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki. Na spotkaniu obecni byli też parlamentarzyści PiS, dyrektor olsztyńskiego oddziału NFZ oraz dyrektor szpitala Krystyna Piskorz-Ogórek.

„Na tym projektem nasz zespół pracował rok. Cieszymy się, że został on doceniony, i że mamy możliwość utworzenia większej liczby miejsc dla dzieci z wadami twarzoczaszki i mózgoczaszki. To będzie jedyny tego typu ośrodek w kraju” – podkreśliła dr Piskorz-Ogórek.

reklama

Szpital dziecięcy w Olsztynie od lat leczy dzieci z wadami twarzoczaszki i mózgoczaszki z całego kraju. Zapotrzebowanie na tego typu zabiegi jest tak duże, że obecnie czas oczekiwania na operacje w tym zakresie wynosi ponad rok. „A rok czekania u małych pacjentów to jest bardzo dużo” – podkreśliła Piskorz-Ogórek. Dodała, że na potrzeby utworzenia Centrum zostanie zbudowany odrębny, czteropiętrowy budynek, który będzie ulokowany na obecnym parkingu placówki od strony ul. Dworcowej. Znajdą się w nim: klinika chirurgii głowy i szyi dzieci i młodzieży – oddział neurochirurgii, blok operacyjny (3 nowe sale operacyjne), pracownie: fizjoterapii, EEG+EMG, fotograficzna i skanowania 3D, logopedyczna, gabinet badań USG oraz gabinet terapii psychologicznej.

Pacjentka w szpitalu w Olsztynie zmarła w wyniku błędu medycznego. Rodzina obarcza winą prof. Maksymowicza
reklama

Obecnie oddziały te funkcjonują w starym skrzydle szpitala, po ich przeniesieniu będzie ono wyremontowane i przeznaczone m.in. na potrzeby oddziału neurologicznego, który zwiększy trzykrotnie swoją pojemność. Szpital zbuduje też podziemny parking.

Wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki podkreślił, że inwestycja za 181 mln zł w całości będzie sfinansowana z Funduszu Medycznego, co oznacza, że szpital dziecięcy nie będzie musiał wnosić wkładu własnego.

Fundusz Medyczny powołano z inicjatywy prezydenta RP Andrzeja Dudy, by poprawić dostępność nowoczesnego leczenia i przyspieszyć modernizację szpitali. Placówka w Olsztynie otrzymała dofinansowanie w ramach specjalnego konkursu, którego celem jest podniesienie jakości oraz dostępności świadczeń dla dzieci.

Fundusz Medyczny składa się z czterech subfunduszy: infrastruktury strategicznej, modernizacji podmiotów leczniczych, rozwoju profilaktyki oraz terapeutyczno-innowacyjnego. Pod koniec ub. roku resort zdrowia ogłosił pierwszy konkurs w zakresie infrastruktury krytycznej, dotyczący pediatrii, z początkową alokacją 2 mld zł.

Otwarto pierwszy w regionie oddział geriatryczny

Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy w Olsztynie jest największą specjalistyczną placówką medyczną kompleksowo i interdyscyplinarnie leczącą dzieci w północno-wschodniej Polsce. Rocznie hospitalizuje ok 28 tysięcy pacjentów, a z leczenia w trybie ambulatoryjnym korzysta około ćwierć miliona pacjentów.

Szpital posiada status Centrum Urazowego dla dzieci. Należy do elitarnego grona placówek skupionych w Europejskich Sieciach Referencyjnych – CRANIO (choroby twarzoczaszki) oraz ITHACA (choroby rzadkie neurozwojowe o podłożu genetycznym). 

źródło: PAP

reklama
reklama
reklama
reklama

3 KOMENTARZY

3 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
reklama