2.4 C
Olsztyn
piątek, 6 grudnia, 2024
reklama

Wina ekologów? Park rozrywki pod Olsztynkiem bez pozwolenia na budowę

OlsztynWina ekologów? Park rozrywki pod Olsztynkiem bez pozwolenia na budowę

Projekt budowy parku rozrywki w Lutynówku na Warmii budzi wiele emocji i kontrowersji, dzieląc mieszkańców regionu. Pomysł, zainicjowany przez inwestorów z Warszawy, zakłada stworzenie nowoczesnego parku rozrywki na ponad 100 hektarach, który miałby przyciągać turystów z całej Polski. Choć obiecuje nowe miejsca pracy i rozbudowę infrastruktury turystycznej, nie wszyscy są przekonani, że jest to najlepszy kierunek rozwoju dla tej malowniczej części Warmii.

Wpływ parku rozrywki na środowisko i obawy mieszkańców

Główne kontrowersje dotyczą skutków inwestycji dla środowiska naturalnego oraz lokalnej społeczności. W skład planowanego kompleksu miałyby wchodzić rollercoastery, karuzele, strefy rekreacyjne i inne atrakcje przeznaczone dla rodzin z dziećmi. Inwestorzy twierdzą, że budowa parku wpłynie pozytywnie na rozwój lokalnej gospodarki, ale mieszkańcy Lutynówka podchodzą do tego projektu z rezerwą. Obawy dotyczą zwłaszcza wpływu parku na lokalną faunę i florę, w tym populację zagrożonego żółwia błotnego oraz niektóre gatunki grzybów.

Sprzeciw ekologów i decyzja SKO dotycząca parku rozrywki

Decyzja o budowie parku spotkała się z oporem dwóch stowarzyszeń, które argumentowały, że w raporcie inwestora nie wyważono odpowiednio korzyści ekonomicznych oraz kosztów społecznych i środowiskowych. W wyniku tego Samorządowe Kolegium Odwoławcze (SKO) uchyliło decyzję środowiskową wydaną przez burmistrza Olsztynka, wskazując na brak szczegółowych informacji o wpływie infrastruktury parku na okoliczne tereny.

Nowe konsultacje społeczne i procedury środowiskowe

Burmistrz Olsztynka, Robert Waraksa, przyznał, że cała procedura będzie musiała zostać przeprowadzona ponownie, z uwzględnieniem uwag SKO. Nowe konsultacje muszą obejmować m.in. Sanepid oraz Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Olsztynie. Paulina Warachim z Fundacji Zielone Kujawy, która zaskarżyła decyzję, zaznaczała, że nie jest przeciwna inwestycjom tego typu, ale uważa, że muszą one być realizowane z odpowiedzialnością za środowisko.

Plany budowy parku rozrywki i pierwsze etapy realizacji

Obecnie projekt budowy parku znajduje się w fazie planowania i przygotowań. Firma Village Sp. z o.o. ze Rzgowa, odpowiedzialna za inwestycję, otrzymała pozwolenie na budowę pierwszego etapu, w którym ma powstać rollercoaster oraz niezbędna infrastruktura na obszarze pięciu hektarów. Kolejka górska o długości ok. 600 metrów, z ostrymi zakrętami i spadkami, ma być otwarta od maja do października. To jednak tylko początek planów, które obejmują budowę hotelu, stref rekreacyjnych i wodnych, a także infrastruktury towarzyszącej.

Argumenty za i przeciw budowie parku rozrywki

Głównym zarzutem przeciwników projektu jest obawa o zniszczenie unikalnego charakteru przyrodniczego Warmii. Mieszkańcy obawiają się, że park rozrywki zakłóci naturalny balans regionu, znanego z ciszy i dziewiczej przyrody. Z drugiej strony, samorządowcy i część lokalnych przedsiębiorców popierają projekt, widząc w nim szansę na rozwój turystyki i zwiększenie dochodów mieszkańców. Starosta olsztyński Andrzej Abako podkreśla, że inwestycja może pobudzić gospodarczo region i przyciągnąć nowych turystów.

Działania na rzecz ochrony środowiska i konsultacje społeczne

Inwestorzy zapewniają, że park będzie budowany z poszanowaniem lokalnych ekosystemów. Planowana infrastruktura ma minimalizować negatywny wpływ na otoczenie, a część atrakcji będzie miała charakter edukacyjny, koncentrując się na ochronie przyrody. Konsultacje społeczne wciąż trwają, a władze lokalne starają się znaleźć kompromis między rozwojem gospodarczym a zachowaniem naturalnego charakteru regionu.

Przyszłość parku rozrywki i perspektywy dla Warmii

Przyszłość projektu budowy parku rozrywki w Lutynówku jest niepewna. Czy Warmia pozostanie oazą spokoju i dziewiczej przyrody, czy też stanie się nowym centrum rozrywki w Polsce? To pytanie, na które odpowiedź zależy od wielu czynników, w tym od postawy mieszkańców, inwestorów oraz lokalnych władz, które muszą wyważyć interesy ekonomiczne i środowiskowe tego malowniczego regionu.

źródło: Radio Olsztyn

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

10 KOMENTARZY

10 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
WLP
11 listopada 2024 10:26

Najlepiej zabijmy dechami cały region. Zorganizujmy skansen. Żadnych inwestycji, zero miejsc pracy. Niech wszyscy wyjeżdżają i niech warszawka tylko przyjeżdża na wakacje i kupować wille nad jeziorem.

NIE
11 listopada 2024 15:48

podziękować ekologom, tym wszystkim stowarzyszeniom co chronią zabytki (stary dworzec PKP w Olsztynie).

Polecane