fbpx
-0 C
Olsztyn
niedziela, 4 grudnia, 2022
reklama

Pod Olsztynem powstanie gigantyczny park rozrywki za 100 mln zł

OlsztynPod Olsztynem powstanie gigantyczny park rozrywki za 100 mln zł

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Pod Olsztynkiem, w połowie drogi pomiędzy Warszawą a Gdańskiem, ma powstać centrum rozrywki dla odwiedzających region turystów z całej Polski.

Co jakiś czas ukazują się informacje o planach budowy parku rozrywki w różnych częściach kraju, również na Warmii i Mazurach. Teraz pojawił się posiadający kapitał, doświadczenie i ziemię inwestor, co oznacza, że projekt ma szansę realizacji.

Przedsięwzięcia chce się podjąć spółka Ptak SA, której przedstawiciele mieli już kontakt ze starostwem olsztyńskim w związku z zakupem ośrodka Łęgucki Młyn. Od tamtego momentu powiat zachęca inwestorów do lokowania kapitału w regionie.

Ptak SA ma już doświadczenie w tworzeniu centrów rozrywki – jedno, Mandorię, zbudowała w Rzgowie pod Łodzią. Planowany park ma być do niej nieco podobny. Spółka nabyła od powiatu ponad 300 hektarów ziemi na terenie dawnego PGR-u Łutynówko pod Olsztynkiem i większość linii brzegowej jeziorka Wenyk.

Polsat przyjechał do Olsztyna nagrać wesele Amelii i Kuby w stylu hip-hop

Park rozrywki to ciekawa oferta dla turystów

W pierwszym etapie zaplanowano stworzenie infrastruktury pod urządzenia rozrywkowe. Koszt prac ma wynieść około 100 milionów złotych. W perspektywie jest także budowa zaplecza hotelowego.

Starosta olsztyński Andrzej Abako sądzi, że jest duża szansa na powstanie tej inwestycji. Zastrzega, że będzie to zależne od stanowiska samorządu gminy i województwa i będzie wymagało decyzji środowiskowych, ale uważa, że przedsięwzięcie jest potrzebne.

Spółka Ptak wcześniej brała pod uwagę także teren lotniska w Gryźlinach, ale był on o wiele droższy i miał kilku właścicieli. Tutaj taki problem nie istnieje.

Starosta olsztyński otrzymał zapewnienie, że projekt ma być realizowany z poszanowaniem natury i uwzględniać rys historyczny regionu. Z pewnością przyciągnąłby turystów podróżujących pomiędzy Warszawą a Gdańskiem – także w mniej słoneczne dni.

"Twins Party" rusza z epickimi imprezami dla młodzieży w Olsztynie. Znane bliźniaczki ambasadorkami

Nawet milion turystów

Radni gminy mieli już możliwość zapoznania się z prezentacją, według której zakończenie pierwszego etapu miałoby mieć miejsce już w 2024 roku.

Aktualnie w Olsztynku taką dużą atrakcję turystyczną stanowi skansen.

Według szacunków rocznie park rozrywki miałoby odwiedzać około 250 tysięcy osób – na początku, bo w zależności od zainteresowania i rozwoju powstawałyby nowe atrakcje i wtedy ta liczba mogłaby sięgnąć nawet miliona.

To jednak wymaga odpowiedniego dojazdu, bo w tej chwili można się tam dostać lokalną drogą powiatową. Władze rozpatrują koncepcję drogi z Łutynówka do Olsztynka: dwa pasy ruchu plus jeden, jednak docelowo trzeba będzie pomyśleć o budowie obwodnicy wschodniej części miasta, a może nawet o przystanku kolejowym przy nieodległej linii PKP.

źródło: Gazeta Wyborcza

reklama
reklama
reklama

10 KOMENTARZY

10 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze