Premiera nowej książki „Żydzi na Warmii” Joanny Wańkowskiej-Sobiesiak zbiegła się z informacjami o postępującej rewitalizacji barczewskiej synagogi. Prezentacja publikacji odbyła się w piątek 22 marca w Skarbcu Kultury Europejskiej w Barczewie. Książka prezentuje nie tylko bogatą historię regionu, ale również zapowiada nadchodzące zmiany dla lokalnego dziedzictwa.
Książka Joanny Wańkowskiej-Sobiesiak to piąta część serii „Biblioteczki Świętej Warmii”, w której przedstawiane są interesujące aspekty historii i kultury tego terenu. Publikacja będąca kolejnym projektem promującym wielokulturowość Warmii rzuca światło na ważne judaika regionu, w tym na synagogę w Barczewie i dom przedpogrzebowy Bet Tahara w Olsztynie.
Autorka doświadczona dziennikarka i pisarka znana z wcześniejszych prac na temat mniejszości narodowych na Warmii i Mazurach z pasją podjęła się zadania przybliżenia historii ludności żydowskiej tego obszaru. Jej książka opatrzona licznymi cytatami i przypisami zaczyna się od roku 1812 i śledzi losy Żydów aż do czasów współczesnych. Jednym z ważniejszych elementów publikacji jest wywiad z Ottonem Tuszyńskim, który był świadkiem spalenia olsztyńskiej synagogi. Jak powiedział autorce, pragnął zachować prawdę dla przyszłych pokoleń.
Wartość naukową dzieła potwierdza konsultacja z prof. dr hab. Ruth Leiserowitz, która podczas premierowego spotkania wygłosiła wykład o synagogach i gminach żydowskich na Warmii. Profesor Leiserowitz podkreśliła, że temat ten wciąż skrywa wiele tajemnic i pozostaje dużym polem do dalszych badań.
Starosta olsztyński Andrzej Abako wyraził wdzięczność autorkom za ich starania w dokumentowaniu historii Warmii i omówił aktualny stan rewitalizacji synagogi barczewskiej. Budynek od roku 2021 stanowi własność samorządu powiatowego, co umożliwiło realizację zasadniczych prac konserwacyjnych. Dzięki finansowemu wsparciu z różnych źródeł synagoga wkrótce ma się stać przestrzenią kulturalną łączącą świadectwo przeszłości i miejsce dla nowych inicjatyw. Starosta wyraził nadzieję, że obiekt zostanie otwarty dla szerokiej publiczności jesienią bieżącego roku.
źródło: Powiat Olsztyński
My w Getto Polin domu niewoli kochamy Was! Pragniemy kolejnej pandemii i wojny!