Jesień 2024 roku przyniosła wyjątkowe widowisko na nocnym niebie nad Polską. Zwiększona aktywność słoneczna sprawia, że częściej możemy podziwiać intensywne zorze polarne. Jednak najbardziej fascynującym zjawiskiem tej jesieni jest kometa Tsuchinshan-ATLAS, przybysz z najodleglejszych zakątków Układu Słonecznego.
Kometa Tsuchinshan-ATLAS – unikalna okazja
Niedawno astronomowie obawiali się, że kometa Tsuchinshan-ATLAS może się rozpaść, zanim zdąży przelotem zbliżyć się do Słońca. Na szczęście możemy ją teraz obserwować. Jest to szczególny moment, gdyż kometa ta nie wróci na nasze niebo przez kolejne 80 tysięcy lat. Astronomowie zwracają uwagę, że to jedno z tych rzadkich zjawisk, które warto zobaczyć, ponieważ nie ma pewności, czy pojawi się podobna okazja.
Gdzie i kiedy obserwować kometę?
Kometa Tsuchinshan-ATLAS widoczna jest na nocnym niebie tuż po zachodzie Słońca. Najlepszym miejscem do jej obserwacji jest południowo-zachodni horyzont. Kometa znajduje się w okolicach konstelacji Węża i schowa się za horyzontem około godziny 20:55. Oczywiście, aby uzyskać najlepsze warunki obserwacyjne, warto udać się poza miasto, z dala od świateł ulicznych, gdzie niebo jest ciemniejsze.
Obserwacje będą możliwe przez najbliższe 10 do 14 dni, co daje miłośnikom astronomii wystarczająco dużo czasu, aby podziwiać to niezwykłe zjawisko.
Jesień pełna kosmicznych zjawisk
Nadchodzące dni zapowiadają nie tylko możliwość obserwacji komety, ale także intensywniejsze zorze polarne, które dzięki zwiększonej aktywności słonecznej mogą być widoczne częściej, nawet na niższych szerokościach geograficznych. To doskonała okazja, aby poświęcić wieczór na oglądanie nocnego nieba i doświadczyć niezapomnianego kosmicznego widowiska.
źródło: RO