13 C
Olsztyn
środa, 23 października, 2024
reklama

Prehistoryczna sensacja! Kość pradawnego gada sprzed milionów lat odkryta na Warmii!

OlsztynPrehistoryczna sensacja! Kość pradawnego gada sprzed milionów lat odkryta na Warmii!

Podczas zwykłego, rodzinnego wypadu nad jezioro Dadaj, mieszkańcy Barczewa natrafili na coś, co na pierwszy rzut oka wyglądało jak kawałek drewna. Jednak to, co początkowo wydawało się niepozorne, okazało się być bezcennym skarbem – kością plezjozaura, wodnego drapieżnika sprzed milionów lat!

reklama

Znalezienie kręgu plezjozaura

Podczas relaksu i pływania na desce po jeziorze Dadaj dwoje mieszkańców Barczewa natrafiło na coś, co przypominało drewno, ale było zbyt ciężkie. Jako członkowie Warmińsko-Mazurskiego Stowarzyszenia Historyczno-Kolekcjonerskiego postanowili zbadać, skąd pochodzi znalezisko. Opublikowane zdjęcia na grupach historycznych wzbudziły duże zainteresowanie, a eksperci ustalili, że to fragment kręgosłupa plezjozaura.

Odkrycie wywołało ogromne zainteresowanie wśród społeczności internetowej. Pan Rafał, w porozumieniu z córką, postanowił przekazać kość do dalszych badań naukowych, choć pojawiły się również oferty jej zakupu. Znalazcy podkreślają, że nie rozważali sprzedaży kości. Uważają, że jest to wyjątkowo rzadkie znalezisko, zarówno w Polsce, jak i w Europie, co nadaje mu ogromną wartość naukową.

reklama

Znalezisko, które datowane jest na setki milionów lat, zostało przekazane Instytutowi Paleobiologii Polskiej Akademii Nauk. Doktor habilitowany Przemysław Gorzelak wyraził uznanie dla rodziny za ich godną pochwały postawę. “Kręg plezjozaura zostanie dokładnie zbadany, a wyniki badań opisane w specjalistycznej publikacji prezentującej znaleziska mezozoicznych gadów z północnej Polski,” napisał w podziękowaniu naukowiec. Skamielina będzie do wglądu w ramach kolekcji Instytutu Paleobiologii.

Kim były plezjozaury?

Plezjozaury to jedne z najbardziej fascynujących drapieżników morskich okresu mezozoiku, żyjące około 240-60 milionów lat temu. Te prehistoryczne gady miały charakterystyczną budowę ciała – długą szyję i cztery potężne płetwy, które pozwalały im na szybkie i sprawne poruszanie się w wodzie. Osiągały długość od 3,5 do 5 m. Choć ich skamieniałości najczęściej odnajdywano w Wielkiej Brytanii i Niemczech, lodowce mogły przetransportować ich szczątki do dzisiejszej Polski. Odkrycie kości plezjozaura nad jeziorem Dadaj stanowi niezwykle cenny wkład do wiedzy na temat tych pradawnych stworzeń.

reklama

Dzięki odpowiedzialnej postawie znalazców naukowcy mają teraz okazję dokładnie zbadać to unikatowe znalezisko i wzbogacić wiedzę o historii mezozoicznych gadów morskich, które niegdyś przemierzały prehistoryczne morza.

Prehistoryczna sensacja! Kość pradawnego gada sprzed milionów lat odkryta na Warmii! nauka Olsztyn, Wiadomości, zShowcase

źródło: Telewizja Internetowa Macrosat

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama

1 KOMENTARZ

1 Komentarz
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Anonimowo
9 września 2024 15:43

W myśl przepisów polskiego prawa właścicielem takich przedmiotów jest Skarb Państwa, zatem znalazcy nie mają prawa ich sprzedawać – a zatem pisanie że znalazca porozumial się córka i nie sprzedał – bzdet do kwadratu, murarze do murów, piekarze do piekarni, dziennikarze do nauki

Polecane