6 C
Olsztyn
sobota, 24 lutego, 2024
reklama

Nowe horyzonty nauki w Olsztynie: otwarto nowoczesną siedzibę Polskiej Akademii Nauk

OlsztynNowe horyzonty nauki w Olsztynie: otwarto nowoczesną siedzibę Polskiej Akademii Nauk

Uroczystości otwarcia nowej siedziby Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności Polskiej Akademii Nauk zgromadziły liczne osobistości. Nowoczesny obiekt naukowy stanowi część projektu „Centrum Badań Środowiska i Innowacyjnych Technologii Żywności dla Jakości Życia”, które otrzymało współfinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2014-2020.

reklama

Inwestycja ma olbrzymie znaczenie dla regionu. Instytut, który jest uznawany za jedną z czołowych placówek naukowych w kraju i Europie w dziedzinie nauk o żywności oraz rozrodu zwierząt i człowieka, dzięki nowemu obiektowi będzie mógł jeszcze lepiej rozwijać swoją działalność. Eksperci z IRZiBŻ PAN koncentrują się na udoskonalaniu biotechniki i biotechnologii rozrodu, a także badają relacje pomiędzy składnikami żywności a organizmem ludzkim. Inne prace jednostki skupiają się na akwakulturze zrównoważonej i ochronie zagrożonych gatunków.

– Jest to największa inwestycja w nowoczesną infrastrukturę badawczą jednostek naukowych w naszym województwie na lata 2014-2020 – komentuje Marcin Kuchciński, marszałek województwa. – Wierzę, że możliwość prowadzenia badań naukowych w komfortowych warunkach przy użyciu nowoczesnego sprzętu (…) przyniesie plusy nie tylko Wam, ale i dla całego regionu.

reklama

Nowa lokalizacja przy ul. Trylińskiego 18 w Olsztynie, nieopodal Olsztyńskiego Parku Naukowo-Technologicznego, pozwoli skonsolidować wszystkie jednostki IRZiBŻ PAN, dotąd rozproszone w różnych lokalizacjach na terenie dwóch miast. Budynek o kubaturze ponad 25 tys. m³ rozciąga się na 6 kondygnacjach i wyposażony jest w laboratoria, sale badawcze i pracownie specjalistyczne wspierające niekliniczne badania biomedyczne. Obiekt dysponuje także nowoczesnym laboratorium zwierzętarni spełniającym najostrzejsze standardy UE dla tego rodzaju jednostek.

Inwestycja obejmuje również elementy infrastrukturalne takie jak drogi dojazdowe, parkingi czy instalacje fotowoltaiczne, wpisując się w zielone trendy i technologię zautomatyzowaną dzięki systemowi zarządzania BMS (Building Management System).

Budowa Centrum kosztowała ponad 109 mln zł z czego ponad 79 mln zł stanowiło dofinansowanie z Funduszy Strukturalnych UE, a 30 mln zł było wkładem własnym Instytutu. Jest to największa inwestycja naukowa regionu Warmii i Mazur wsparta Regionalnym Programem Operacyjnym.

reklama

Źródło: Urząd Marszałkowski

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane
Ogłoszenia