Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE) ogłosiły zakończenie prac nad ustaleniem przebiegu nowej linii elektroenergetycznej 400 kV, która połączy stacje Gdańsk Błonia i Olsztyn Mątki. Zakończenie inwestycji planowane jest na pierwszy kwartał 2029 roku – podała Polska Agencja Prasowa (PAP).
Szczegóły trasy
Nowa linia elektroenergetyczna o długości prawie 139 kilometrów będzie przebiegać przez 15 gmin na terenie dwóch województw: pomorskiego (51,36 km) oraz warmińsko-mazurskiego (87,30 km). Prace projektowe rozpoczęły się w 2020 roku i obejmowały szerokie konsultacje społeczne.
Konsultacje społeczne i zmiany w projekcie
W trakcie prac projektowych przedstawiciele PSE zorganizowali ponad 60 spotkań w gminach, samorządach oraz jednostkach Lasów Państwowych, przez które przebiega linia. Dodatkowo odbyło się ponad 20 dyżurów informacyjnych z właścicielami działek oraz mieszkańcami, co doprowadziło do wprowadzenia korekt na ponad 40 km trasy. Zmiany dotyczyły m.in. gmin Pasłęk, Rychliki, Markusy, Świątki i Jonkowo.
W sumie PSE przyjęły kilkaset uwag dotyczących m.in. lokalizacji słupów elektroenergetycznych. Tam, gdzie było to możliwe z punktu widzenia technicznego oraz bezpieczeństwa, uwagi zostały uwzględnione. Niektóre sugestie, które były technicznie niemożliwe do realizacji lub wzajemnie się wykluczały, zostały jednak odrzucone.
Trasa z dala od zabudowań
Konsultacje pozwoliły na wypracowanie trasy, która w większości przebiega przez grunty rolne, użytki zielone i lasy, z możliwym maksymalnym oddaleniem od zabudowań mieszkalnych. Inwestycja realizowana jest zgodnie z Ustawą z dnia 24 lipca 2015 r. o strategicznych inwestycjach sieci przesyłowych.
Kluczowa inwestycja dla regionu
Budowa dwutorowej linii elektroenergetycznej ma kluczowe znaczenie dla zapewnienia pewności zasilania w województwach pomorskim i warmińsko-mazurskim. PSE podkreślają, że linia będzie także istotna dla wyprowadzenia energii z pierwszych polskich morskich farm wiatrowych.
Jeszcze w 2024 roku planowane jest złożenie wniosku o wydanie decyzji środowiskowej dla inwestycji, a równolegle rozpocznie się proces przetargowy mający na celu wyłonienie wykonawcy. Zakończenie prac przewidziano na pierwszy kwartał 2029 roku.
źródło: PAP, fot: PSE