21 C
Olsztyn
piątek, 21 czerwca, 2024
reklama

Linia energetyczna pod dnem między jeziorami Płaskie i Jeziorak

WiadomościLinia energetyczna pod dnem między jeziorami Płaskie i Jeziorak

Linia energetyczna średniego napięcia, biegnąca do tej pory nad przesmykiem między jeziorami Płaskie i Jeziorak, nie będzie już utrudnieniem dla korzystających z tych akwenów żeglarzy. Kable zostały poprowadzone pięć metrów pod dnem – podała Energa Operator.

reklama

Przesmyk, zwłaszcza w sezonie wiosenno-letnim, jest ważnym punktem na żeglarskiej mapie Warmii i Mazur.

Jak podała w komunikacie spółka Energa Operator, dotychczasowa linia utrudniała żeglugę w tym miejscu. Teraz będzie dużo łatwiej, a także bezpieczniej. Kabel położony został pięć metrów pod dnem jeziora, czyli na głębokości 14 metrów od lustra wody. Odcinek linii, który został w ten sposób przeniesiony, ma 275 m długości. Prace wykonano metodą bezwykopową, za pomocą przewiertu sterowanego. Inwestycję poprzedziły dokładne analizy geologiczne.

reklama

Spółka wskazała, że co roku przenosi pod ziemię kilkaset kilometrów przewodów – zazwyczaj na terenach zalesionych i zadrzewionych, ale także w miejscach, gdzie występują akweny wodne.

Jak oceniła, rozwiązanie to pomaga nie tylko zwiększyć niezawodność dostaw prądu. Decydujące są przede wszystkim kwestie bezpieczeństwa – teraz z przesmyku będą mogły korzystać jednostki każdej wielkości, bez obawy, że ich maszt może zahaczyć o linię energetyczną. Nie bez znaczenia jest też aspekt ekologiczny i krajobrazowy. Linia energetyczna biegnie bowiem przez Park Krajobrazowy Pojezierza Iławskiego.

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane