15 C
Olsztyn
środa, 24 lipca, 2024
reklama

Fałszywy radca prawny z Olsztyna z 91 zarzutami

OlsztynFałszywy radca prawny z Olsztyna z 91 zarzutami

Do sądu trafił akt oskarżenia przeciwko mieszkańcowi Olsztyna zawierający 91 zarzutów popełnienia oszustw gospodarczych, w tym zawierania umów telekomunikacyjnych na cudze dane osobowe. Nad sprawą pod nadzorem prokuratora pracowali olsztyńscy śledczy z wydziału przestępstw gospodarczych. Podejrzany miał już na koncie za podobne występki, odpowie zatem jako recydywista.

reklama

Policjanci z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie pod nadzorem Prokuratury Rejonowej Olsztyn-Południe w Olsztynie zakończyli sprawę przeciwko mieszkańcowi miasta podejrzanemu o popełnienie szeregu oszustw. Sprawa trafiła do sądu z aktem oskarżenia zawierającym 91 zarzutów. 

Z ustaleń śledczych wynika, że w 2022 i 2023 roku 49-latek – z zawodu ogrodnik – zaczął przekonywać wszystkich o tym, że jest radcą prawnym i prowadzi swoją kancelarię. Zdobywał klientów, których zapewniał, że może im pomóc w sprawach osobistych i biznesowych. Podpisywał umowy o swoje usługi i odbierał pełnomocnictwa. 

reklama

Kiedy już zdobył wszystkie potrzebne dane osobowe i gospodarcze swoich klientów, podszywał się pod nich przez internet i telefon i zawierał umowy o świadczenie usług telekomunikacyjnych. Operatorzy sieci komórkowych oferowali do umów drogie i markowe modele telefonów. To one były celem 49-latka. Zgodnie z treścią aktu oskarżenia – mężczyzna podszył się pod 9 osób, a na podstawie zawartych na ich dane umów odebrał i przywłaszczył sobie 82 telefony komórkowe o łącznej wartości niemal 300 000 zł. 30 z tych urządzeń od razu sprzedał w olsztyńskich lombardach. 

Poza umowami telekomunikacyjnymi podejrzany zaciągał na dane swoich klientów pożyczki w instytucjach parabankowych i oszukiwał ich bezpośrednio – na przykład przyjmując zapłatę za swoje usługi doradcze, których nie wykonywał. 

Zgodnie ze zgromadzonym w sprawie materiałem dowodowych podejrzany odbywał już kary pozbawienia wolności za podobne przestępstwa. Przed sądem będzie więc odpowiadał jako recydywista. Za oszustwo – określone w kodeksie karnym w art. 286 – grozi kara pozbawienia wolności do 8 lat. W przypadku działania w warunkach recydywy sąd może orzec karę do 12 lat odsiadki.

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama

2 KOMENTARZY

2 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Dembsey I Klucha
9 lipca 2024 14:59

Spryciarz, dane osobowe danymi osobowymi ale przecież telefon odbiera się za okazaniem dowodu osobistego a tu pisze tylko iż wyłudzał same nazwiska.

Polecane