18 C
Olsztyn
środa, 24 lipca, 2024
reklama

Inscenizacja wielkiej bitwy pod Grunwaldem już 13 lipca!

OlsztynInscenizacja wielkiej bitwy pod Grunwaldem już 13 lipca!

Pola Grunwaldu znów ożyją historią! Od 10 do 14 lipca odbędą się Dni Grunwaldu, które każdego roku przyciągają tysiące miłośników średniowiecza i rekonstrukcji historycznych. Tegoroczne wydarzenie obfituje w liczne atrakcje i nowości.

reklama

Program wydarzenia

Środa to turnieje walk rycerskich. Uczestnicy będą mogli podziwiać starcia zarówno wręcz, jak i na odległość za pomocą łuków. Tegoroczna edycja wprowadza nową atrakcję – Pierwsze Mistrzostwa Palanta Grunwaldzkiego, a także jubileuszową, dziesiątą edycję Międzynarodowego Turnieju Piłki Średniowiecznej.

W czwartek na uczestników czeka Grunwaldzki Konkurs Trunków Domowych oraz Warsztaty Chóru Gregoriańskiego. Piątek będzie dniem tradycyjnej prezentacji chorągwi, przywitania władców oraz zabaw przy akompaniamencie muzyki dawnej.

reklama

Sobota to kulminacja wydarzeń – inscenizacja wielkiej bitwy pod Grunwaldem z 1410 roku, która co roku przyciąga największe tłumy widzów. Niedziela zakończy Dni Grunwaldu nabożeństwem i ostatnimi turniejami rycerskimi.

Atrakcje dla zwiedzających

Podczas całego wydarzenia będzie można zwiedzać miasteczko średniowieczne, gdzie odbędą się pokazy dawnych rzemiosł, występy chórów i zespołów śpiewaczych oraz liczne stoiska z rękodziełem i tradycyjnymi wyrobami.

Głównym organizatorem Dni Grunwaldu jest samorząd województwa warmińsko-mazurskiego, a współorganizatorami są Fundacja Grunwald, Ministerstwo Obrony Narodowej, Muzeum Bitwy pod Grunwaldem, Kapituła Bitwy pod Grunwaldem oraz Narodowe Centrum Kultury.

reklama

XXVI Inscenizacja Bitwy pod Grunwaldem – program

10.07.2024 – ŚRODA

11.00 – IV Turniej Stowarzyszenia Łuczników Pomorza „SłuP” „O Antałek Podkomorzego” (Chorągiew Krakowska)
11.00 – Pierwsze Mistrzostwa Palanta Grunwaldzkiego. (Chorągiew Krakowska)
11.00 – Mistrzostwa Polski w Walkach Rycerskich – IX Turniej Bojowy Seniorów 40+ (Chorągiew Śląska)
12.00 – IX Mistrzostwa Polski Miecza Długiego „O Srebrny Miecz Grunwaldu” (Chorągiew Śląska)
15.00 – Warsztaty Chorału Gregoriańskiego cz. I (Kaplica Polowa Wielkiego Mistrza)
16.00 – Mistrzostwa Polski w Walkach Rycerskich – VIII Turniej Bojowy Kobiet (Chorągiew Śląska)
17.00 – IX Mistrzostwa Polski Miecza Długiego „O Złoty Miecz Grunwaldu” (Chorągiew Śląska)
20.00 – X Międzynarodowy Turniej Piłki Średniowiecznej – Bruchenball – „Grundial 2024” (Chorągiew Krakowska)
20.30 – III Reko Potańcówka na Polach Grunwaldu (Chorągiew Śląska)

11.07.2024 – CZWARTEK

9.00 – Msza Święta w oprawie średniowiecznej Scholii Grunwaldzkiej (j. łaciński, Kaplica Polowa Wielkiego Mistrza)
10.00 – III Turniej łuczniczy „MAESTRO” – (niecka obok obozu „Kuglarzy”, Chorągiew Wallenroda)
10.00 – Mistrzostwa Polski w Walkach Rycerskich – VIII Turniej Bojowy Miecza Jednoręcznego „O Srebrny Pas Grunwaldu”, cz. I (Chorągiew Gończa)
13.00 – VII  Grunwaldzki  Konkurs Trunków Domowych (Chorągiew Ziemi Łęczyckiej)
13.30 – Mistrzostwa Polski w Walkach Rycerskich – VIII Turniej Bojowy Miecza Jednoręcznego „O Srebrny Pas Grunwaldu”, cz. II (Chorągiew Gończa)
15.00 – Warsztaty Chorału Gregoriańskiego cz. II (Kaplica Polowa Wielkiego Mistrza)
16.00 – Bule (Pétanque) – Eliminacje (Obóz Chorągwi Komturstwa i Miasta Gdańska)
17.00 – Mistrzostwa Polski w Walkach Rycerskich – VIII Turniej Bojowy Miecza Jednoręcznego „O Srebrny Pas Grunwaldu” – FINAŁ (Chorągiew Gończa)
18.30 – Mistrzostwa Polski w Walkach Rycerskich – „MELLE” – Bojowy Turniej Chorągwi (Chorągiew Gończa)

12.07.2024 – PIĄTEK

9.00 – Msza Święta w oprawie średniowiecznej Scholi Grunwaldzkiej (j. łaciński, Kaplica Polowa Wielkiego Mistrza)
9.30 – II Grunwaldzki Turniej Włóczni i Tarczy (Chorągiew Komturstwa i Miasta Gdańska)
9.45 – Warsztaty Chorału Gregoriańskiego cz. III (Kaplica Polowa Wielkiego Mistrza)
10.00 – XII Mistrzostwa Polski w Szachach Historycznych wg XIV wiecznych traktatów traktatów (OBÓZ –  Chorągiew Mazowiecka „Siemowita”)
12.30 – „Grunwaldzkie Wici”
14.00 – Turniej łuczniczy “EFENDI” (pole bitwy po Wiciach, Chorągiew Mazowiecka „Janusza”)
14.00 – Mistrzostwa Polski w Walkach Rycerskich – Turniej bojowy “Samowtór”, walki 2vs2 (Chorągiew Podolska)
15.00 – Historia ptaków łowczych cz. I – „Szponem i Mieczem” (pole turniejowe)
17.00 – Próba generalna XXVI Inscenizacji Bitwa pod Grunwaldem
17.30 – Historia ptaków łowczych cz. II – „Szponem i Mieczem” (pole turniejowe)
18.30 – Mistrzostwa Polski w Walkach Rycerskich – VIII Turniej Bojowy Miecza Jednoręcznego „O Złoty Pas Grunwaldu” (Chorągiew Gończa)
19.00 – Wigilia – Akatyst ku czci Matki Bożej z procesją do ruin kaplicy pobitewnej, liturgia w oprawie średniowiecznej Scholii Grunwaldzkiej
20.00 – 24.00 Grunwaldzka Scena Kulturalna cz. I. (scena u Rycerzy)

13.07.2024 – SOBOTA

9.30 – Godzinki o Niepokalanym Poczęciu NMP (Kaplica Polowa Wielkiego Mistrza)
9.30 – X Młodzieżowe Mistrzostwa w Walkach Rycerskich – Eliminacje w Chorągwi Podolskiej
10.00 – Przedbitewna Msza De Divisione Apostolorum w oprawie średniowiecznej Scholii Grunwaldzkiej (wg formularza z 1410r, j. łaciński, Kaplica Polowa Wielkiego Mistrza)
10.45 – Uzbrojenie lekkozbrojnego w okresie Bitwy pod Grunwaldem (scena u Rycerzy)
11.00 – Bule (Pétanque) – Finał (obóz Chorągwi Komturstwa i Miasta Gdańska)
11.15 – X Młodzieżowe Mistrzostwa Polski w Walkach Rycerskich – FINAŁ (Chorągiew Podolska)
11.45 – Uzbrojenie Rycerza w okresie Bitwy pod Grunwaldem (scena u Rycerzy)
12.15 – X Młodzieżowe Mistrzostwa Polski w Walkach Rycerskich – FINAŁ c.d. (Chorągiew Podolska)
12.30 – Apel Grunwaldzki na Wzgórzu Pomnikowym
13.30 – Koncert zespołu muzyki dawnej (scena u Rycerzy)
14.00 – Wyjście rekonstruktorów historycznych na pole bitwy
15.00 – XXVI Inscenizacja Bitwy pod Grunwaldem
16.00 – Historia ptaków łowczych – „Szponem i Mieczem” (plac turniejowe)
17.00 – Koncert zespołu muzyki dawnej (scena u Rycerzy)
19.00 – 24.00 Grunwaldzka Scena Kulturalna cz. II (scena u Rycerzy)

14.07.2024 – NIEDZIELA

8.30 – Godzinki o Niepokalanym Poczęciu NMP  (Kaplica Polowa Wielkiego Mistrza)
9.00 – Msza De Divisione Apostolorum w oprawie średniowiecznej Scholii Grunwaldzkiej (wg formularza z 1410r, j. łaciński, Kaplica Polowa Wielkiego Mistrza)

Inscenizacja wielkiej bitwy pod Grunwaldem już 13 lipca! historia Olsztyn, Wiadomości, zShowcase

źródło: Grunwald1410, fot: Grunwald1410

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane