Każdego roku w bunkrach w Mamerkach na Mazurach prowadzone są intensywne poszukiwania śladów po Kwaterze Głównej Niemieckich Wojsk Lądowych. W minionych latach odkryto tam m.in. tory wąskotorowe, fragmenty wagoników oraz liczne śmieci, takie jak butelki i talerze. W tym roku natrafiono na prawdopodobnie część pieca.
Nowe odkrycia w Mamerkach
Kilka tygodni temu poszukiwacze pamiątek z przeszłości natrafili na skrytkę oraz elementy wyposażenia pomieszczeń zajmowanych przez niemieckie wojsko. Wykrywacz metalu zareagował na ukryte pod warstwą ziemi elementy. Później poszły w ruch łopaty. Aby wszystko odkopać, potrzebna była jednak koparka. Po uzyskaniu wszystkich zgód udało się wszystko odkryć.
„Mamy tutaj prawdopodobnie pozostałość jakiegoś dużego pieca. Obok znaleziono też ciężki garnek. Całość dawała duży sygnał na wykrywaczu, który musieliśmy sprawdzić. Być może te metalowe rzeczy ktoś po wojnie wyniósł, aby oddać na złom, ale nie mógł tego od razu zrobić, więc przykrył blachą i zasypał. My teraz to odkopaliśmy” – poinformował RMF 24 Bartłomiej Plebańczyk, który w Mamerkach prowadzi muzeum II wojny światowej.
Cenne artefakty i śmieci z przeszłości
W tym roku do muzeum trafiło również kilka cenniejszych artefaktów, w tym sześć panzerfaustów. Nadal znajdują się także różne śmieci, które jednak dostarczają wielu informacji o życiu w byłej Kwaterze Niemieckich Wojsk Lądowych. W zeszłym roku, podczas kopania w miejscu, gdzie składowano odpady, natknięto się na talerze, butelki po perfumach z Francji oraz znane przyprawy do zup, jeszcze z zawartością.
Poszukiwania pełne wyzwań
Od wielu lat bunkry w Mamerkach są regularnie przeszukiwane pod kątem pozostałości po niemieckich żołnierzach, takich jak broń, przedmioty codziennego użytku i dokumenty. W styczniu 1945 roku, podczas ewakuacji, żołnierze Wehrmachtu opuścili teren w pośpiechu, nie zdążyli wysadzić bunkrów ani zabrać całej zawartości kwatery. Ze względu na rozległość terenu, wciąż istnieje możliwość odkrycia różnych materialnych śladów z tamtego okresu.
Teren kompleksu jest często przeszukiwany przez stowarzyszenia historyczne, które posiadają legalne zgody na użycie wykrywaczy metalu. Niestety, zdarzają się również nielegalne poszukiwania.
Bunkry w Mamerkach kryją w sobie wiele historii, a każde nowe odkrycie przybliża nas do lepszego zrozumienia życia i działań niemieckich wojsk podczas II wojny światowej.
źródło: RMF24
gość pisze o bunkrach w Mamerkach a ilustruje to wszystko śluzą w Leśniewie to gdzie te poszukiwania były?
Lubię tam jeździć.Fajna wieża widokowa ,bunkry ,takie bardziej dla dzieci ale co roku wracamy.