5.1 C
Olsztyn
niedziela, 22 grudnia, 2024
reklama

Jest hipoteza na temat torów przy bunkrach w Mamerkach

WęgorzewoJest hipoteza na temat torów przy bunkrach w Mamerkach

W pobliżu bunkrów w Mamerkach, które w czasie II wojny światowej służyły jako Kwatera Główna Niemieckich Wojsk Lądowych, odkryto zasypane tory wąskotorowe. Warmińsko-mazurski konserwator zabytków oraz leśnicy dokonali inspekcji miejsca odkrycia, wydając wstępne przypuszczenia dotyczące przeznaczenia tej drogi szynowej.

Niespodziewane znalezisko

Bartosz Plebańczyk, dzierżawca kompleksu w Mamerkach, poinformował o znalezisku zasypanych torów oraz dwóch kół w ubiegłym tygodniu. Plebańczyk określił to jako zaskakujące odkrycie, ze względu na brak jakiejkolwiek informacji o istnieniu takiego szlaku na terenie kompleksu.

Hipoteza konserwatora zabytków

Po dokładnym zbadaniu miejsca odkrycia wojewódzki konserwator zabytków wysunął tezę, że droga szynowa mogła służyć budowniczym kompleksu, a po ukończeniu prac została porzucona i zasypana. Nie potwierdził natomiast spekulacji dotyczących możliwości kursowania kolei wąskotorowej na terenie bunkrów w Mamerkach.

Zachowane na torach koła bose ramienne z osiami, najprawdopodobniej pochodzące od niewielkich wózków transportowych, mogą potwierdzać tę hipotezę. Szyny były lekkie i łatwe w montażu, co wskazuje na ich użytkowanie podczas budowy kompleksu.

Mamerki — źródło Niewyczerpanej Historii

Kompleks w Mamerkach był już miejscem wielu poszukiwań. Na podstawie dowodów związanych z Erichem Kochem, prowadzono tu poszukiwania słynnej bursztynowej komnaty. Mimo spektakularnych akcji, przeprowadzonych w obecności mediów z całego świata, nie udało się odnaleźć żadnych skarbów.

Mamerki, które stanowiły kwatery główne dowództwa niemieckich wojsk lądowych, są obecnie najbardziej zachowanym ośrodkiem dowodzenia III Rzeszy na Mazurach. Kompleks zbudowany w latach 1940-44, składa się z 30 masywnych schronów oraz ponad 200 innych obiektów z cegieł i drewna. Nieustannie rosnąca popularność tego miejsca wynika z prowadzonych tu poszukiwań Bursztynowej Komnaty.

źródło: Radio Olsztyn

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

1 KOMENTARZ

1 Komentarz
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Tata
14 czerwca 2023 20:01

Jedno z takich miejsc gdzie lubimy wracać z synkiem.Pozdrawiamy ekipę :-).

Polecane